-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 12:40

Ознака: ураниум

Ураниум и плутониум против сонцето и ветерот – кој ќе победи

Меѓу земјите-членки на ЕУ изминатиот период владее жестока дебата на два спротиставени табора. Едните, предводени од Франција, се залагаат за зголемување на употребата на...

Иран збогатува ураниум, но за мирољубиви и цивилни цели

Амбасадорот на Иран, Сејјид Мохаммад Јавад Расули, ексклузивно за „Нова Македонија“ Сѐ додека не се обнови целосното и безусловно спроведување на Нуклеарниот договор од страна...

Иран започнува да збогатува ураниум повеќе од дозволеното во меѓународните договори?

Според извештајот на Обединетите нации и информациите објавени во светските медиуми Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во својот документ ги информирала земјите-членки на процесот...

САД и ЕУ го критикуваат планот на Иран за збогатување ураниум...

САД и европските земји, кои се потписнички на иранскиот нуклеарен договор, вчера се спротивставија на одлуката на Техеран да збогати ураниум со чистота од...

Иран: Збогатувањето ураниум до 60% е одговор на израелскиот нуклеарен тероризам

Иран очекува следната недела да произведе ураниум збогатен до 60 отсто, изјави амбасадорот на Иран и постојан претставник во меѓународните организации во Виена, Казем...

Иран го зголемува збогатувањето на ураниум на 60 проценти

Иран планира да го зголеми збогатувањето на ураниум на 60 проценти, се вели во извештајот на државната новинска агенција ИСНА. Заменик-министерот за надворешни работи Абас...

Иран потврди дека произведува ураниум збогатен до 20 проценти

Иран започна со производство на збогатен ураниум до 20 проценти, потврди портпаролот на иранската организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди. Тоа е потег што...

ОН: Иранските залихи од ураниум се 12 пати поголеми од дозволените

Иран има складирано дванаесет пати поголемо количество ниско збогатен ураниум од законската граница дозволена според нуклеарниот договор од 2015 година, соопшти во средата Меѓународната...

Финска ќе биде единствен производител на ураниум во Унијата

Финска е на пат да стане единствен производител на ураниум во ЕУ откако Чешка и Романија ги запреа своите производствени капацитети Финската влада неодамна ѝ...

Иран почна да вбризгува ураниум во центрифугите

Иран почна со вбризгување ураниумски гас во центрифугите во подземната нуклеарка Фордо, објави државната телевизија. Во извештајот се наведува дека вбризгувањето ураниумски гас во центрифугите...