23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:26

Ознака: ураган

Ураганот „Виља“ добива на интензитет и се приближува до Мексико

Новоформираниот ураган „Виља“ брзо добива во сила во близина на тихоокеанскиот брег на Мексико, а метеоролозите предупредуваат дека би можел да дојде до статус...

Ураганот Лесли остави 300.000 домаќинства без електрична енергија

Ураганот Лесли, кој удри на  Португалија, остави 300.000 домаќинства без електрична енергија во земјата, јави Би- Би- Си.  Силата на ветерот достигна 176 километри на...

Ураганот Лесли ја зафати Португалија, повредени 27 лица

Во налетот на ураганот Лесли, кој доцна синоќа ја зафати Португалија, повредени се 27 лица, а 60 се евакуирани. - Повредените не се животно загрозени-...

Расте бројот на жртви од ураганот „Мајкл“ во САД

Бројот на жртви во САД од ураганот Мајкл е 16, соопштија американските власти. Спасувачките тимови почнаа да ги пребаруваат најтешко погодените места во Флорида....

Ураганот „Лесли“ напредува кон Шпанија и Португалија

Ураганот „Лесли“ брзо напредува преку источниот Атлантик кон Шпанија и кон Португалија каде според прогнозите, ќе стигне денеска и утре. „Лесли“ е лоциран на...

Најмалку двајца загинати во налетот на ураганот Мајкл

Околу 320.000 луѓе не се евакуирале на брегот на Мексиканскиот Залив на Флорида пред ударот на ураганот Мајкл, соопшти синоќа официјален претставник на американскиот...

Ураганот „Мајк“ засилено се движи кон Флорида

Ураганот Мајкл, кој гувернерот на Флорида Рик Скот денеска го опиша како „монструозен“, зајакна и сега се класифицира како ураган од втора категорија, а...

Флорида и Алабама се подготвуваат за ураганот Мајкал

Ураганот Мајкал се засилува и се очекува да прерасне во еден од најголемите урагани пред да стигне до Флорида до средината на неделата. Брзината на...

Ураганот Роуз се движи кон Мексико

Ураганот Роуз, кој се формираше во водите на Пацификот западно од Мексико, се засили во бура од трета категорија, во чие жариште дуваат ветрови...

Ураганот Флоренс предизвика штета во висина од 44 милијарди долари

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што го погоди Нортриџ во Калифорнија...