Ознака: ураган

Ураганот Лора остави пустош во САД

Најмалку 14 лица загинаа откако ураганот Лора ги погоди сојузните држави Луизијана и Тексас, како ураган од четвртата категорија. Брегот на Луизијана, кој беше уништен...

Ураганот Лора ги зеде првите жртви

Најмалку три лица го загубија животот во налетот на ураганот Лoра во американската сојузна држава Луизијана, соопштија властите. Според информациите, меѓу загинатите е 14-годишно...

Флорида се подготвува за ураганот, властите апелираа граѓаните да бидат снабдени...

Ураганот Исаја помина преку Бахамите, корнејќи дрва и бандери и продолжува да се движи кон бреговите на Флорида. Во меѓувреме, Исаја ослабнал и сега е...

Баба освојува медали и на 103 години

Американката Џулија Хокинс, која има 103 години, активно трча и освојува златни меали, а поради брзината и умешноста го доби прекарот Ураган. Оваа натпреварувачка во...

Девојче од Бахами разделено од родителите

Дванаесетгодишно девојче од Бахами беше одделено од семејството од страна на американската имиграциска служба откако избегала во САД по ураганот Доријан, кој го уништи...

На Бахамите 2.500 луѓе се водат како исчезнати по ураганот

Официјални лица денеска соопштија дека околу 2.500 луѓе на Бахамите се водат како исчезнати по ураганот Доријан. Портпаролот на Националната служба за управување со кризи,...

Пакет со кокаин на бреговите на Флорида по ураганот „Доријан“

Од полицијата во Флорида вчера соопштија дека по ураганот „Доријан“ случаен минувач на плажата Мелбурн забележал необичен пакет. Вчераутро околу осум часот на градската...

(Видео) „Доријан“ се врати во четврта категорија, но сѐ уште е...

Ураганот „Доријан“, кој денеска продолжи да предизвикува штета на Бахамите, ослабе и се врати на четврта категорија. Националниот центар за урагани во Мајами, соопшти дека...

(Видео) НАСА објави снимки од ураганот „Доријан“ од вселената

Американската вселенска агенција (НАСА) објави снимки од ураганот „Доријан“ кој ги погоди Бахамските Острови. Снимките покажуваат како ураганот се движи во правец на Флорида. Како...