Ознака: употреба

Граѓаните гледаат спас во антибиотиците, за последиците никој не прашува

Според досега најсеопфатната процена на глобалното влијание на антимикробната резистенција (АМР), повеќе од 1,2 милион луѓе починале во 2019 година како директен резултат на...

Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба

Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано EU сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk треба преку веб порталот...

Како му се овозможи на Законот за употреба на јазиците да...

Повод: Подзаконскиот акт за издавање нови лични карти, донесен врз основа на Законот за употреба на јазиците Основниот принцип на владеењето на правото е дека Уставот...

Дaнска превентивно ја повлекува од употреба вакцината на „Астра зенека“

Данските власти издадоа соопштение за привремено повлекување од употреба на вакцината на „Астра зенека“ како мерка на претпазливост, бидејќи кај некои пациенти се појави...

За три дена забранети за употреба 40 кафемати во Скопје, Охрид...

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, денеска на редовна прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од спроведените инспекциски надзори во периодот од шести до...

Колку е точен крајниот рок за употреба на некои видови храна?

Во обидот да се намалат фрлањето храна и гладот на глобално ниво, во последно време се зголемуваат повиците за значително реформирање на актуелниот систем...

Пуштен во употреба новиот мост на Брегалница

Новиот мост на реката Брегалница во Штип е веќе пуштен во употреба и ги спојува населбите Пребег и Сењак. Само металната конструкција на мостот...

Улогата на Законот за употреба на јазиците во предизборната кампања

Симптоматични се пристапот и третманот на одредени партии кон темата и партиските ставови за Законот за употреба на јазиците. Јасно е дека Венецијанската комисија...

Хартија за еднократна употреба

Оттука можеби не се испорачуваат најдоследно спроведените реформи, но во секој момент можат да се експедираат илјадници мигранти од Блискиот Исток и од Северна...

Автопатот Миладиновци – Штип официјално пуштен во употреба

Иако веќе неколку недели возачите го користат автопатот Миладиновци – Штип, денеска Владата организира свечена церемонија за негово официјално пуштање во употреба. - Треба да...