Ознака: УНХЦР

УНХЦР бара ставање крај на неизвесноста за лицата без државјанство

Ковид-19 ги влоши страдањата на милиони лица без државјанство низ светот, предупреди денес Високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди. На одбележувањето на...

Џез-солидарност кон бегалците

„Скопски џез-фестивал 2019“ Музиката има моќ да обединува, да даде надеж, особено на луѓето што се принудени да ја напуштат својата земја поради конфликти или...

Спасовски и Жерновски на состанок со високиот комесар за бегалци на...

Во седиштето на ОН во Женева, македонска делегација предводена од Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а во чиј состав е и заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаа билатерална средба со...

Спасовски: Целите на Глобалниот пакт за бегалци се обврска на целата...

Фактот што денес приближно 71 милион луѓе се присилно раселени низ светот, која е впрочем најголемата бројка досега, е доволен аларм што треба да...

УНХЦР побара од европските земји да ги примат бродовите со мигранти

Eвропските влади итно да дозволат влез за повеќе од 500 лица, спасени на Медитеранот, чии спасувачки бродови останаа блокирани на море, откако европските земји...

Од Триполи раселени над 105.000 луѓе

УНХЦР соопшти дека повеќе од 105.000 лица се раселени поради конфликтот околу либискиот главен град Триполи. Во април, како што потсетува „АП“, самопрогласената либиска национална...

Старите конфликти создаваат нови бегалци

Над два милиони луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови минатата година, зголемувајќи ја бројката на раселени лица на рекордни 70,8 милиони луѓе...

УНХЦР: САД да им дадат заштита на сите кои бегаат од...

САД мора да обезбедат секој кој бега од насилства или прогон, а кому му е потребна заштита како бегалец, да ја добие брзо и...

УНХЦР: Досега Венецуела ја напуштија три милиони лица

Бројот на бегалци и мигранти од Венецуела погодени од кризата од август досега се зголеми за 700.000 лица, односно вкупно три милиони луѓе ја напуштиле...

Само седум отсто од раселените Срби би се вратиле на Косово

Србија Одреден вид помош им е потребна на 68.500 интерно раселени лица, од вкупно 199 илјади раселени од Косово Во Србија, според најновите податоци, живеат 199.584...