Ознака: уништување

Ќе се уништуваат артилериски гранати во наредните две седмици

Во наредните две седмици ќе биде уништена првата половина од артилериските гранати пронајдени кај градскиот стадион во Битола, додека втората половина и останатите мински...

Трамп за демонстрантите кои рушат споменици: Ставете ги тие животни во...

Американскиот претседател Доналд Трамп групата демонстранти кои рушат споменици ја нарече „животни“, повикувајќи ги безбедносните сили да ги приведат за уништување имот. - Ставете ги...

Кривична пријава за уништување на објект ставен под заштита во Битола

СВР Битола поднесе кривична пријава против Г.К.(38) од Штип, управител на „Глобал Гамниг“ ДОО Скопје и против „Глобал Гамниг“ ДОО Скопје, поради постоење основи...

Дрвокрадците побрзи од законот

Бројките со уништувањето на дрвната маса се поразителни, исто како и фактот дека 40-50 отсто од случаите за украдено дрво се неоткриени, велат од...

Судбината на Велигденскиот Остров може да биде и наша

Велигденскиот Остров е најјасниот пример за општество што се самоуништило со преголема експлоатација на своите ресурси. Пропаѓањето на цивилизацијата на Велигденскиот Остров е предупредување...

Домородното население на Амазонија ќе ја даде и последната капка крв...

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума на светот, Амазонија е значајно...

Пчелите се најважните живи суштества на Земјата

Пчелите се најважните живи суштества на Земјата, заклучи Кралското географско друштво од Лондон на својата последна средба. За жал, експертите за животински видови и...

Трамп: Секој напад врз нешто што е американско ќе значи уништување...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска се закани дека ќе го нападне Иран, во знак на одмазда, во случај на било какви напади врз нешто...

Луѓето одговорни за уништување на 60 отсто од животните во светот

Луѓето уништиле дури 60 отсто од цицачите, птиците, рибите и рептилите од 1970 година досега, поради што најпознатите светски научници предупредуваат дека уништувањето на...

„Еко-свест“: Парк-шумата Водно во опасност од уништување

Парк-шумата Водно во изминатиот период се соочува со уништување со изградбата на гасовод низ нејзините значајни подрачја полни со биодиверзитет. Во последните неколку месеци...