Ознака: уницеф

УНИЦЕФ: Еден милион деца на Блискиот Исток би можеле да мрзнат...

Постои опасност еден милион деца – жртви на конфликтите на Блискиот Исток, престојнава зима да живеат во незагреани просториим поради недостиг на средства, предупреди...

Ќотекот, сепак, не е излезен од рајот

Родителите што се обидуваат да ги воспитуваат децата со насилство најчесто се чувствуваат беспомошни во тој сегмент од родителството, не знаат како да се...

УНИЦЕФ: Во Нигерија ослободени 833 деца-војници

Локалната милиција во североисточна Нигерија, која се бори против екстремистичката исламистичка организација Боко Харам, денеска ослободи 833 деца-војници, соопшти УНИЦЕФ. Децата-војници се ослободени од локалната...

УНИЦЕФ: Младите да осмислат решенија за „Крај на насилството врз децата...

Младите треба да се вклучат во глобалната иницијатива „Генерација без граници“ и да осмислат решенија за спречување на насилството, вклучувајќи го и врсничкото насилство и...

УНИЦЕФ: Лани на секои пет секунди умирало по едно дете

Шест милиони деца во светот на возраст до 15 години починале минатата година од болести кои можеле да бидат спречени или компликации. Бројката е...

УНИЦЕФ додели пари на 1,5 милиони семејства во Јемен

Детскиот фонд на Обединети нации (УНИЦЕФ) соопшти дека денеска доделил пари на речиси 1,5 милиони семејства во Јемен за да го спречи...

Околу 60 бебиња се раѓаат секој ден во бегалските кампови во...

Околу 60 бебиња се раѓаат секој ден во бегалските кампови во југоисточен Бангладеш, во кои се сместени  повеќе од десетици илјади муслимани Рохинџи, избегани...

Дали ќотекот навистина е од рајот излезен?!

Резултатите од истражувањето на УНИЦЕФ, според кои во Македонија доминираат насилните методи на дисциплинирање на децата, влијаеја поразително на пошироката јавност. Стручната јавност, пак,...

Почнува истрага за финансиски криминал во УНИЦЕФ

Властите во Грција почнаа истрага за финансиски криминал во грчкото претставништво на УНИЦЕФ, јави порталот „Бестњуз“. Проверките ги побарала претседателката на националниот комитет на УНИЦЕФ...

Грција почнува истрага за финансиски криминал во УНИЦЕФ

Властите во Грција почнаа истрага за финансиски криминал во грчкото претставништво на УНИЦЕФ, јави порталот „Бестњуз“. Проверките ги побарала претседателката на националниот комитет на УНИЦЕФ...