10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:49

Ознака: уницеф

Пендаровски и УНИЦЕФ ја почнуваат иницијативата „Преосмисли ја иднината“

Претседателот Стево Пендаровски и Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ), денеска го најавија почетокот на новата заедничка иницијатива „Преосмисли ја иднината“, чија цел...

УНИЦЕФ се вклучува во делот на склучување на договори и транспорт...

Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека подготовката за прием, дистрибуција и вакцинација за ковид-19 се одвива со одлична динамика. По...

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат скоро две милијарди дози вакцина за ковид-19 следната година, објави Агенцијата за деца на ООН. УНИЦЕФ објави дека соработувала...

МСУ блесна во сина боја, како дел од Светскиот ден на...

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како...

Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка на УНИЦЕФ во земјава. -...

Македонија меѓу првите три земји во светот со најголем пад на...

Министерството за здравство информира дека според најновиот извештај на УНИЦЕФ, Македонија е меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на...

Третина од децата во светот отруени со олово

Во Македонија не се мери присуство на олово во крвта кај децата, па затоа и не постои статистика во врска со оваа проблематика. Со...

Обезбедени седум респиратори од германско производство

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на примопредавањето на нови респиратори, обезбедени во соработка со Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје. Во првата фаза се...

Најмалку 6.000 деца би можело да умираат дневно поради коронавирусот

Нарушувањето на основните здравствени услуги е најголемата криза со која се соочуваат децата уште од Втората светска војна, нагласува агенцијата на ОН УНИЦЕФ ПРЕДУПРЕДУВА Најмалку 6.000...

Немање образовна стратегија

Со коронавирусот се соочува целиот глобален свет. Оваа здравствена чума зема и ќе зема невини животи. Затоа неминовно треба да се почитуваат препораките на...