22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 15:22

Ознака: Универзитет

Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори оган кон студентите и...

Пукање на универзитет во Русија, студентите скокаа преку прозорци

Непознато лице отворило оган врз студенти и предавачи во зградата на Универзитетот во Перм, руски град на Урал, пренесуваат руските медиуми. Универзитетот Перм соопшти дека...

Македонскиот јазик се изучува 35 години на Истанбулскиот универзитет

Овој значаен јубилеј - 35 години македонистика на Истанбулскиот универзитет, кој се одбележува во годината кога се чествува стогодишнината од раѓањето на Конески, е...

Серафимовска: Заев со универзитетот од Бугарија повторно ја става Македонија во...

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со одобрението за универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Велико Трново, Бугарија, на територијата на Македонија, Владата повторно ја става Македонија...

Македонија на 20-то место во светот според процентот на нелегално оружје

Колкаво е количеството на нелегално оружје во земјата? Треба ли честите откривања на „бункери“ полни со нелегално оружје, муниција и експлозивни средства да ги...

Левица: Бугарија го поткопува националниот идентитет

Со свој став за најавените реформи во образованието излезе и политичката партија Левица. Во рекацијата до јавноста се вели дека не многу долго по...

Кина ги отвори универзитетите со строги правила и засилена контрола

Откако значително се намали бројот на новозаболени од коронавирус во Кина, најбројната светска популација на студенти се врати во универзитетските кампуси, каде што ја...

Холандски универзитет што вработува само жени

Авторка: Рејчел Пелс (Гардијан) Како жена во компјутерската наука, Алексија Атанасопулу добро е запознаена што значи да се биде малцинство. Но кога се пресели во Холандија...

Сорос вложува милијарда долари во неговиот „најзначаен проект“ досега

Милијардерот Џорџ Сорос објави дека ќе донира една милијарда долари за финансирање на глобална мрежа на универзитети осмислена за промовирање на либералните вредности и...

ФОН го промовираше Меѓународниот универзитетски одбор за доверба

  Меѓународниот универзитетски одбор за доверба на универзитетот ФОН, составен од еминентни добитници на нобелови награди, сегашни и поранешни министри за образование и политичари беше...