15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:48

Ознака: УНЕСКО

Зошто Ливерпул е отстранет од листата на УНЕСКО

Британскиот град Ливерпул е едно од ретките места во светот што се симнати од листата на УНЕСКО за светско наследство. Тоа му „успеа“ кога...

УНЕСКО бара изготвување на извештај за заштитата на Охридскиот Регион до...

Македонија и Албанија ќе мораат да достават до УНЕСКО извештај со реализиран напредок во спроведувањето на активностите посочени во препораките за заштита на Охридскиот...

Европа е дом на најголемото светско наследство заштитено од УНЕСКО

Италија е земјата што има најголем број заштитени локации од светското наследство според УНЕСКО. Откако комитетот на УНЕСКО го претстави годинешниот извештај за додавање...

Заев за статусот на Охрид во УНЕСКО: Плажите се прочистени од...

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно...

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно...

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот парк Маврово. Локалитетот Длабока Река...

Дуџак: Со децении Охрид е оптоварен со несоодветно и често нелегално...

Веста дека Охрид не е ставен на Листата на загрозени светски наследства е добредојдена, вели постојаниот координатор на Обединетите нации во Македонија, Росана Дуџак. Според...

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го...

Македонија и Албанија ќе ја засилат соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот Регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на...

Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО

Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО, соопшти министерот за животна средина, Насер Нуредини по денешната сесија на Комитетот на УНЕСКО. Тој се заблагодари...

Охридскиот регион доби две години да ги исполни препораките на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО го одложи гласањето Охридскиот Регион да се стави на Листата на светско наследство во опасност, поради тоа што...

Ахмети: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска остварил средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак. Како што информираат од партијата, на средбата...