0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 5:30

Ознака: унгарија

Унгарија е прва земја од ЕУ во која стигнаа кинеските вакцини

Авион со 550.000 дози вакцини од кинеската државна компанија „Синофарм“ денеска слета во Будимпешта од Пекинг. Станува збор за испорака доволна за вакцинација на 275.000...

Унгарија прва во ЕУ почна да вакцинира со руската вакцина

Унгарија денес стана првата земја на Европската Унија што почна вакцинација со руската вакцина „Спутник 5“ против коронавирус. Унгарија веќе беше првата земја членка на...

Унгарија планира да воведе ковид-пасоши

Унгарија планира воведување на специјални пасоши за граѓаните што биле вакцинирани против вирусот kовид-19 или кои можат да докажат дека ја прележале инфекцијата, изјави...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри кинеската вакцина против ковид-19

Унгарија денеска стана првата членка на Европската унија што ја одобри вакцината против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“, откако минатата недела беше и прва...

Сијарто: Набавуваме руски вакцини поради бавноста на ЕУ

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, рече дека главната причина што Унгарија набавува вакцини од алтернативни производители е тоа што Европската Унија е...

ЕК: Унгарија може да ја купи руската вакцина, но само за...

Земјите членки на ЕУ не можат да преговараат и да склучуваат договори за набавка на вакцини само со оние производители со кои Комисијата склучи...

Орбан најави фабрика за производство на вакцини

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека на земјата ѝ треба нов објект за да обезбеди стабилно домашно производство на вакцини и да произведе сопствена...

Добивме недвосмислена поддршка од унгарските пријатели

Мицкоски по средбата со Орбан Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски е во Будимпешта на средба со унгарскиот...

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за одблокирање на патот...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, како и работен...

Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе...