14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 15:37

Ознака: унгарија

Унгарија одобри повеќе вакцини од која било друга држава притисната од...

Унгарските власти завчера ги одобрија за итна употреба вакцината на кинеската компанија „Кансино“, како и индиската верзија на вакцината на „Астра зенека“ со што...

Унгарија доби уште 100.000 дози од кинеската вакцина

Уште 100.000 дози од кинеската вакцина против коронавирус на „Синофарм“ пристигнaa во Унгарија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија, Петер Сијарто. - Пратката...

Цела Унгарија пече колачиња за вработените во итна помош

Унгарците деновиве печат колачиња за вработените во службата за итна медицинска помош, кои помагаат во справувањето со порастот на нови случаи на ковид-19. Естер...

Продолжена вонредната состојба во Унгарија

Унгарскиот парламент го одобри продолжувањето на вонредната состојба за уште 90 дена поради пандемијата на коронавирус, а во тој период властите можат да усвојат...

Унгарија доби два месеца за да го смени конторверзниот закон за...

Европската унија денеска на Унгарија и даде рок од два месеца да го смени контроверзниот закон, со кој се бара граѓанските организации да ги...

Унгарија е прва земја од ЕУ во која стигнаа кинеските вакцини

Авион со 550.000 дози вакцини од кинеската државна компанија „Синофарм“ денеска слета во Будимпешта од Пекинг. Станува збор за испорака доволна за вакцинација на 275.000...

Унгарија прва во ЕУ почна да вакцинира со руската вакцина

Унгарија денес стана првата земја на Европската Унија што почна вакцинација со руската вакцина „Спутник 5“ против коронавирус. Унгарија веќе беше првата земја членка на...

Унгарија планира да воведе ковид-пасоши

Унгарија планира воведување на специјални пасоши за граѓаните што биле вакцинирани против вирусот kовид-19 или кои можат да докажат дека ја прележале инфекцијата, изјави...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри кинеската вакцина против ковид-19

Унгарија денеска стана првата членка на Европската унија што ја одобри вакцината против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“, откако минатата недела беше и прва...

Сијарто: Набавуваме руски вакцини поради бавноста на ЕУ

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, рече дека главната причина што Унгарија набавува вакцини од алтернативни производители е тоа што Европската Унија е...