8.2 C
Skopje
15.11.2019 - 4:44

Ознака: унгарија

Заев: Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со бегството на поранешниот премиер,...

Пронајдено тело на уште една жртва од несреќата на Дунав

Унгарската полиција соопшти дека пронашла уште една жртва од превртувањето на туристичкиот брод на Дунав на 29 мај во Будимпешта, со што засега, потврдена...

Груевски тајно се состанал со функционер од унгарското МНР

Експремиерот Никола Груевски тајно во стан во Будимпешта се состанал со заменик-државен секретар за надворешни работи на Унгарија, пренесе унгарскиот портал „444“. Како што пренесуваат...

Груевски избега од унгарски новинар

Експремиерот и азилант, Никола Груевски беше начекан од страна на унгарски новинар во Будимпешта, кој се обидуваше да добие одговор на неколку прашања поврзани...

Јужна Кореја во исчекување додека потрагата во Дунав се соочува со...

Јужна Кореја е во исчекување на новости за судбината на нејзините граѓани, откако властите во Унгарија најавија дека нуркачи ќе ги бараат исчезнатите во...

„Сирената“ потонала за седум секунди во трагедијата на Дунав

Бродот „Сирена“, веднаш по синоќешниот судир, се превртел настрана и потонал за седум секунди, според сведоштвата објавени од унгарските медиуми. Пловилото со капацитет од...

Салвини нема со кого да го менува европскиот поредок

Италијанскиот заменик-премиер и лидер на крајната десница, Матео Салвини, рече дека Европските избори создале „нова геофрафија“ на антиелтистичкиот поглед во Европската Унија. Но, тој...

Османи: Унгарија има директен интерес од европските перспективи на регионот

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на работната посета на Република Унгарија се сретна со Министерот за надворешни работи на Унгарија,...

Трамп и Путин работат зa да ја ослабат Европа?

Претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин сакаат да ја ослабат Европската Унија, рече висок претставник на ЕУ еден ден пред...

Австрискиот скандал ништо не му може на Орбан

Виена и Будимпешта се поврзани преку империјалната историја, реката Дунав, но и преку скандалот „Ибица“ кој ја потресува Австрија во пресрет на изборите за...