15.8 C
Skopje
18.10.2021 - 21:19

Ознака: унгарија

Венецијанската Комисија го критикуваше унгарскиот закон „стоп Сорос“

Венецијанската Комисија упати критики кон Унгарија поради нејзиниот „стоп Сорос“ закон, со кој се оданочуваат или казнуваат невладините организации кои им помагаат на мигранти...

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Унгарското Министерство за финансии соопшти денеска дека хуманитарните групи, што ја поддржуваат имиграцијата мора да платат посебен данок од 25 отсто. Министерството објасни дека „специјалниот...

Орбан: Дојде крајот на либералната демократија

Европска Унија и е потребна на Унгарија и обратно, но ЕУ треба да се откаже од „кошмарното сценарио за Соединети Европски Држави, изјави денеска...

Унгарскиот Парламент го реизбра Виктор Орбан за премиер

Новиот унгарски Парламент денеска го реизбра лидерот на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан за премиер на Унгарија. Претседателот на Унгарија Јанош Адер во вторникот им препорача...

Унгарските власти сакаат со Устав да забранат прием на мигранти во...

Шефот на пратеничката група на унгарската владејачка конзервативна партија ФИДЕС, Мате Кочиш најави дека планираат да иницираат промени на Уставот на Унгарија, со што...

„Пресе“: „Отворено општество“ на Џорџ Сорос ја напушта Унгарија

Фондацијата на Џорџ Сорос „Отворено општество“ ќе го зтавори своето претставништво во Будимпешта, а канцеларијата за активностите за Источна Европа ќе ја премести во...

Принтови од Ерос Иштван од Унгарија

Изложба на принтови од Ерос Иштван од Унгарија ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Културно-информативниот центар. Ерос Иштван завршил на Академијата за...

Унгарците гласаат за нов парламентарен состав

Парламентарни избори се одржуваат денеска во Унгарија, на кои право на глас имаат околу 8,3 милиони избирачи. Унгарците треба да ги изберат 199-те членови во...