10 C
Skopje
21.11.2018 - 13:29

Ознака: унгарија

Европските Зелени го обвинуваат Орбан дека се обидува да предизвика конфликт

Европската партија на Зелените објави соопштение за бегството на Никола Груевски во Унгарија и обвинува дека Орбан сака да испровоцира конфликт. – Премиерот Орбан е...

Сијарто: Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко...

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски,...

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција...

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од...

Унгарските власти го разгледуваат барањето за азил на Груевски

Унгарските власти го разгледуваат барањето за азил, поднесено од поранешниот премиер Никола Груевски, информираат од прес-службата на кабинетот на премиерот Виктор Орбан. Со оглед на...

Дали за Груевски постои посебен „ВИП-азил“ во Будимпешта?

Холандската пратеничка во Европарламентот, Џудит Сарџентини, постави неколку прашања поврзани со случајот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара азил во Унгарија, пренесува...

Груевски може да бара азил по два основа, постапката би траела...

Поранешниот премиер Никола Груевски кој избега во Унгарија, според унгарските закони, може да побара азил врз основа на два услова – ако има статус...

Груевски го става својот неочекуван сојузник пред тежок избор

Бегството на осудениот поранешен македонски премиер Никола Груевски во Унгарија претставува дополнителен предизвик за унгарскиот премиер Виктор Орбан, односно за неговото одржување рамнотежа помеѓу...

ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски

Членовите на Европската Народна Партија за сега на го коментираат бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. – Сакаме да видиме официјална реакција од...

Груевски е во Будимпешта, побарал азил

На официјалниот фејсбук профил на поранешниот премиер Никола Груевски се појави објава во која тој вели дека побарал азил од унгарските власти. - Јас сум...

Пионерите ќе се тестираат со Србија и со Унгарија

Селекторот на кадетската и на пионерската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, ги објави ракометарите за подготовки во рамките на претстојната недела на Европската ракометна...