14.8 C
Skopje
26.9.2021 - 9:52

Ознака: унгарија

Унгарија до Брисел: Залудни се напорите на ЕУ да се откажеме...

Залудни се напорите на Европската Унија да ја принуди Унгарија да се откаже од новиот закон, со кој се забранува содржина што ја промовира...

Фон дер Лejен: Унгарија мора да го укине контроверзниот анти-ЛГБТ закон

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лejен, ја предупреди Унгарија дека мора да го укине законот со кој им се забранува на училиштата...

Малата фондација на Орбан има големи планови за создавање на конзервативна...

Мала образовна фондација во Будимпешта има големи планови за обука на идната конзервативна елита. За таа цел се гради огромен кампус, се придобиваат конзервативни...

Орбан сам против сите во војната врз ЛГБТ-правата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан води војна против правата на ЛГБТ-заедницата, со што ги разгневи другите земји-членки на ЕУ, пишува „Политико“. Новите законски измени во Унгарија...

Фон дер Лejен: Унгарскиот анти-ЛГБТ закон е срамен и спротивен на...

Унгарскиот закон што забранува „промоција“ на хомосексуалноста кај малолетници е „срамен“ и претставува текст што е во спротивност со основните вредности на ЕУ, рече...

Османи и Сијарто го отворија Почесниот конзулат на Унгарија во Штип

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи заедно со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, официјално го отворија Почесниот конзулат на...

Сијарто: Силно сме посветени на проширување на ЕУ со земјите од...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за време на посетата на Словенија рече дека двете земји се залагаат за проширување на ЕУ кон...

Во Унгарија забележани први случаи на индискиот вид на коронавирус

Унгарија идентификува два случаи на индискиот вид на ковид-19, изјави владин службеник одговорен за програмата за вакцинација. - Индиската варијанта е присутна во Унгарија и...

Унгарија го одби заедничкиот став на ЕУ за Израел

Германскиот печат пишува за унгарскиот премиер Виктор Орбан, дека уште еднаш одбил да го прифати заедничкиот став на ЕУ, овојпат за Израел. Но, на...

Унгарија ја продолжи вонредната состојба, Орбан доби посебни овластувања

Унгарскиот парламент повторно ја продолжи вонредната состојба, што ѝ овозможува на владата да издаде извршни одредби и да го заобиколи парламентот при усвојување мерки...