Ознака: унгарија

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија

Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џорџ Сорос, денеска соопшти дека поднела тужби до Европскиот суд за човекови права и унгарскиот Уставен суд...

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва ги демантираше тврдењата на неговиот заменик Красимир Каракачанов дека Бугарија решила да ја поддржи Унгарија во процесот што Европската...

И Бугарија застана на страната на Унгарија во спорот со ЕУ

Бугарскиот вицепремиер и лидер на партијата ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов денеска најави дека Бугарија ќе ја поддржи Унгарија во процесот што Европската унија сака да...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари на Русија за добриот развој на билатералните односи и рече дека Унгарија секако е...

Активирана нуклеарната опција против Унгарија

Ако процедурата биде спроведена докрај, Унгарија може да го загуби правото на глас во ЕУ поради непочитување на европските норми и вредности Европскиот парламент вчера...

Полска најави блокада на санкциите на ЕУ кон Унгарија

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија. - Секоја...

Европарламентот ја одобри „нуклеарната опција“ против Унгарија

Европскиот парламент денеска го одобри „Извештајот Саргентини“ со кој се бара од Европската Унија да го суспендира правото на глас на Унгарија во ЕУ,...

Патот до завршницата на ЕП води преку Швајцарија

Македонија е фаворит против Швајцарија и за мене ќе биде интересно да видам како одбојкарите ќе се однесуваат и како ќе одговорат на предизвикот,...

Унгарија не им дава храна на барателите на азил за да...

Унгарските власти почнале да принудуваат кандидати за азил да се откажат од барањата со тоа што ги лишувале од храна, соопшти невладина организација. Мерката  била...

Против Унгарија важно, но не и решавачко

Македонија вечерва во Будимпешта ѝ гостува на Унгарија во 1-то квалификациско коло, група Ф, за пласман на ЕП во одбојка 2019-та Со вечерашниот меч против...