Ознака: унгарија

Македонија играше за втората бронза

ОДБОЈКА - ЕВРОПСКА СРЕБРЕНА ЛИГА Одбојкарите на Македонија вчера попладне играа за третото место, против Унгарија, на фајналфор-турнирот во Европската сребрена лига во Будимпешта (Унгарија)....

Рекордно ниво на инфлацијата во Унгарија во последните две децении

Инфлацијата во Унгарија денеска достигна 10,7 отсто, што е прва двоцифрена бројка во последните 20 години, и покрај серијата ценовни ограничувања, воспоставени од премиерот...

Лех Валенса: ЕУ да се распушти и да создаде нова унија...

Добитникот на Нобелова награда за мир и поранешен претседател на Полска, Лех Валенса во интервју за порталот „Интериа“ изјави дека Европска Унија мора да...

Вучиќ-Орбан: Унгарија и Србија може да сметаат една на друга

Целиот свет го чека многу тешка зима, а луѓето овде тоа не го гледаат, бидејќи ништо не недостасува и кризата суштински не се чувствува,...

Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго доколку ЕУ ѝ обезбеди...

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи го и ембаргото за нафта доколку ЕУ ја финансира нејзината енергетска безбедност, изјави унгарската...

Орбан го почна новиот премиерски мандат во Унгарија со прогноза за...

Унгарските пратеници денеска го реизбраа лидерот на партијата Фидес, Виктор Орбан, на функцијата премиер, на која тој се наоѓа од 2010 година, а за...

Орбан му нуди на Путин одржување на мировни преговори во Будимпешта

Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата. Ова го изјави унгарскиот министер...

Брзиот подем на бизнисменот Никола Груевски не поминува незабележано

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски бележи добар почеток во бизнисот, при што неговата консултантска фирма во Унгарија забележа заработка од 10 илјади евра во...

Донација од 72.000 брзи антиген тестови за ковид-19 од Унгарија

Министерството за здравство информира дека преку донација од Република Унгарија обезбедени се 72.000 брзи антиген тестови за ковид-19. На примопредавањето на донацијата, како што информира...

Ембаргото на руската нафта е атомска бомба за унгарската економија, вели...

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот...