6 C
Skopje
13.11.2018 - 21:54

Ознака: унгарија

Груевски е во Будимпешта, побарал азил

На официјалниот фејсбук профил на поранешниот премиер Никола Груевски се појави објава во која тој вели дека побарал азил од унгарските власти. - Јас сум...

Пионерите ќе се тестираат со Србија и со Унгарија

Селекторот на кадетската и на пионерската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, ги објави ракометарите за подготовки во рамките на претстојната недела на Европската ракометна...

На унгарските бездомници од денеска им е забрането да спијат на...

Во Унгарија денеска стапува во сила Законот со кој им се забранува на бездомните лица да спијат на јавен простор. Уставниот амандман, кој беше усвоен...

Фондацијата на Сорос ја тужи Унгарија

Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џорџ Сорос, денеска соопшти дека поднела тужби до Европскиот суд за човекови права и унгарскиот Уставен суд...

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва ги демантираше тврдењата на неговиот заменик Красимир Каракачанов дека Бугарија решила да ја поддржи Унгарија во процесот што Европската...

И Бугарија застана на страната на Унгарија во спорот со ЕУ

Бугарскиот вицепремиер и лидер на партијата ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов денеска најави дека Бугарија ќе ја поддржи Унгарија во процесот што Европската унија сака да...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари на Русија за добриот развој на билатералните односи и рече дека Унгарија секако е...

Активирана нуклеарната опција против Унгарија

Ако процедурата биде спроведена докрај, Унгарија може да го загуби правото на глас во ЕУ поради непочитување на европските норми и вредности Европскиот парламент вчера...

Полска најави блокада на санкциите на ЕУ кон Унгарија

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија. - Секоја...

Европарламентот ја одобри „нуклеарната опција“ против Унгарија

Европскиот парламент денеска го одобри „Извештајот Саргентини“ со кој се бара од Европската Унија да го суспендира правото на глас на Унгарија во ЕУ,...