18.3 C
Skopje
19.8.2019 - 0:10

Ознака: уметност

Расветлена мистеријата за „Голата Мона Лиза“?

Цртеж со впечатлива сличност со „Голата Мона Лиза“, чија изработка долго му е припишувана на студиото на Леонардо да Винчи, можеби е дело на...

Три дена уметност и забава во МОБ

Годинашното издание на „Фешн енд лајфстајл експо“ се одржува на пет сцени, а галеријата на МОБ ќе биде исполнета со 7 паралелни изложби На 20,...

Макотрпна и долга реставрација на „Аве Марија“

Џулијан Баумгартнер, кој е реставратор во „Баумгартнер реставрација за ликовна уметност“ од Чикако, работи на реставрација на икона „Аве Марија“. Оваа икона била направена...

Прва уметничка „берза“ за вмрежување креативци

Големиот број примери укажуваат на тоа дека подоброто меѓусебно запознавање на активните уметници, олеснетата комуникација, размената на идеи и искуства би ја направиле културната...

Никој не ги продава делата од татко ми

Јана Луловска, уметница Ќерката на доајенот на ликовната уметност Танас Луловски-Тане, по повод неговата актуелна ретроспектива во „Даутпашиниот амам“, укажа дека можеби најважната лекција што...

Употребени пакетчиња за чај претворени во уметност

Многумина искористените пакетчиња за чај ги гледаат како отпад, но Руби Силвиус од Њујорк во нив гледа неискористени уметнички платна на кои таа изработува...

Кон Венеција мора да пловиме сигурно, брзо и директно

Никогаш не би можела да размислувам за уметност како слика на ѕид (иако сакам слики на ѕид) - уметноста сама има капацитет за многу...

Воислав Пехчевски: Со сликањето и со пишувањето се обидувам да ја...

Воислав Пехчевски е човечко суштество чии микро-телесни честички се родени од времето на создавањето на ѕвездите, родум е од планетата Земја. Дипломиран економист кој...

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар со повеќе настани од 18 часот до полноќ по седми пат ќе ја организира манифестацијата „Роденден на уметноста“. Во Џебното кино на...

Ве молиме целата преписка препратете ја на Тахити

Пет помалку познати приказни за современата уметност Пикасо денес би бил наречен мизогинист, а Гоген - педофил. Но како влијае тоа врз начинот на кој...