5.2 C
Skopje
11.12.2019 - 16:27

Ознака: уметност

Магичните слики од домот на Фрида и Диего во очите на...

Овие фотографии се дел од најновата изложба на Смит, насловена „Крило“ и сместена во просториите на галеријата „Диего Ривера“ во Институтот за уметност во...

Монденскиот Капри му оддава почест на Симон Узуновски

Неговата уметност ги воодушеви и Американците и Италијанците и Русите и Арапите. Директната и жива карактеристика на неговото сликарство е химна за животот и...

Преправајте се дека сте заинтересирани за уметност!

Уметницата Кејтлин Кас направи хумористичен стрип со наслов „Социјални стратегии за уметнички отворања“. Текстуалната содржина на стрипот нуди иронични совети за тоа како да...

Њујорк го доби првиот музеј посветен на уметноста на плакатот

Отворањето на музејот е замисла на уметницата и претседателка на музејскиот одбор Вал Коросвајт, која го почна овој проект пред неколку години со група...

Уметници и куратори што го променија светот на уметноста

Веб-сајтот „Обзервер“ објави листа на највлијателните уметници и куратори што го променија светот на современата уметност. Тоа се уметниците што се центар на најжестоките...

Ретрспективна изложба на прерано починатиот уметник Димитар Младеновски

Синоќа во галеријата на Домот накултурата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше организиран мултимдијален културен настан во чест на прерано починатиот ликовен уметник Димитар...

Во Париз класиката коегзистира во хармонија со современото

И покрај мноштвото музеи и изложби, постојани и привремени, што во моментов може да се посетат во Париз, една привремена поставка во музејот „Орсе“...

Множество на исцрпени форми – уметноста како искуство

Осврт на 58. Венециско биенале и „Субверзија во црвено“ Секое ново Венециско биенале станува сѐ потешко за креативците, бидејќи тие би требало да одговорат на...

Ѝ треба ли придавката „женска“ на именката „уметност“

И покрај тоа што поставките во кои учесници се жени, или што имаат особен нагласок на „женственоста“ или „женскоста“, бележат вистинска експанзија, тие кај...

Бананите во уметноста – кратка историја на цензурираното овошје

Бананите не се единственото овошје на светот, но нивниот приказ во уметноста отсекогаш бил шокирачки. Десничарската владата на Полска неодамна ги отстрани видеото и...