5 C
Skopje
19.11.2018 - 23:22

Ознака: уметност

Душица Капетановска: Лицето и телото ми се платно на кое можам...

Душица Капетановска од Скопје е млада дипломирана економистка со уметничка душа, за која не постојат граници кога станува збор за шминката и за танцувањето....

Од вечерва 16-та „Фотомедиа“ во „Чифте-амам“

Шеснаесеттото издание на меѓународната изложба на фотографска уметност „Фотомедиа“ ќе биде отворена вечерва во Националната галерија на Македонија - „Чифте-амам“ со почеток во 20...

Уметноста треба да се брендира за да се продаде

Пример на успешна продажба преку реклама е сликата „Спасителот на светот“ на Леонардо да Винчи, која во ноември 2017 година беше продадена во Њујорк...

Изложба на интерактивна уметност во Скопје

Денеска во МСУ почнува фестивалот „ПлејОК Аркадија 2018“ Во организација на Британскиот совет, од денеска до 4 ноември, во Скопје ќе се одржува изложбата на...

Фантастичните дела на Бројгел во Виена

Во Музејот на историјата на уметноста во Виена деновиве е отворена изложбата „Бројгел“, која ќе трае до 13 јануари 2019 година. Останати се само 40...

Кучињата не би го пуштиле Трамп да игра покер со нив

Барак Обама е познат како љубител на модерната уметност, Џорџ В. Буш се занимава со сликање, додека вкусот за уметност на американскиот претседател Доналд...

Културата тоне, но духот сѐ уште го одржуваме

ПРАЗНИ ВЕРБАЛИЗМИ По предавањето на Рикардо Пасони, и изложбите: „Блек ро мемори“, „Конекции во колекциите“ и „Вон…“ Натали Р. Павлеска Пристигнав малку порано на предавањето во Музејот...

Каде почнува слободата на изразување, а каде престанува уметноста?

Ако сѐ одеше според планираното, изложбата што беше отворена лани во Бразил, на која се најдоа детски цртежи со зборовите „трансвестит“ и „геј-дете“, најверојатно...

Швајцарски Веве претворен во галерија на отворено

Улиците и јавните места во швајцарскиот град Веве се претвораат своевидна галерија на отворено преку уметничките дела кои ги красат, во рамките на тамошниот...

Во „Даутпашиниот амам“ летово деца учеа што е уметност

Cѐ повеќе родители покажуваат заинтересираност за ликовна едукација на своите деца, не чекаат само училиштата да го прават тоа, вели Шќипе Мехмети под чие...