-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:55

Ознака: уметнички

Ќе остане ли Хонгконг центар на азискиот уметнички свет?

Годинава Хонгконг ја одбележи 32-годишнината од протестот на плоштадот „Тинанмен“ поинаку од вообичаеното. Минатата година, првпат од обединувањето во 1997 година, Пекинг го забрани...

Токио ги претвори јавните тоалети во уметнички дела

По повод Олимписките игри, 16 уметници, дизајнери и архитекти добија задача да редизајнираат 17 јавни тоалети во елегантниот кварт Шибуја во Токио, што резултира...

„Биг Бен“ слета во Манчестер за меѓународен уметнички фестивал

Реплика на „Биг Бен“, направена да изгледа како да се срушила на едната страна во Манчестер, е меѓу знаменитостите што се појавија на почетокот...

Повик за реализација на партиципативен уметнички проект

Културниот центар „Јадро“ распишува отворен повик за реализација на партиципативен уметнички проект, чија реализација ќе биде во периодот март-август 2021 година. - Уште од почетокот...

Го облагородивме ТВ-просторот со уметнички филм

Во конкретнава ситуација ТВ-форматот беше најдобрата можна опција преку која не само што целосно го реализиравме фестивалот со најамбициозната програма досега туку го облагородивме...