16.1 C
Skopje
19.9.2019 - 0:33

Ознака: уметници

„Созерцание“ – рефлексиите на оп и поп-уметноста врз македонските уметници

Под наслов „Созерцание“, во „Мала станица“, утревечер, со почеток во 20 часот, ќе биде отворена изложба за рефлексиите на оп и поп-уметноста врз македонските...

Делата на уметниците изложени во срцето на Старата чаршија

Со исклучителна изложба на создадените дела на десетте ликовни уметници од Македонија и од неколку земји од светот во хотелот „Арка“ се затвори 14-та...

И уметници од Јужна Америка на уметничка резиденција во Скопје

Во организација на здружението „Македонида“ првпат во Скопје, до 31 август, ќе се реализира веќе започнатата уметничка резиденција со наслов „Јужна Америка - Северна...

Уметници од светот на јубилејната ликовна колонија „Галичник“

Јубилејната 30-та интернационална ликовна колонија „Галичник“ почнува денеска и ќе трае до 22 август. На неа ќе учествуваат 11 уметници од повеќе земји: Симоне...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек, завчеравечер настапи на „Охридско лето“ одржувајќи импресивен концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија. На...

Се бара укинување на националните пензии за доајените на културата

Министерството за култура предложи да се укинат надоместоците за пензии на доајените на културата и титулата амбасадор на култура, во нов предлог-закон за остварување...

Апел до музеите – платете им на уметниците за изложување

Апелот е дел од меѓународната кампања „Плати го уметникот“, која кон крајот на април ја поведе Меѓународното здружение на визуелните уметници (ИАА) на светско...

Уметници од светот гости на прилепските ателјеа

Во текот на своето 62-годишно постоење, ЦСЛУ-Прилеп токму преку овие работилници создаде повеќе од 1.200 различни уметнички дела од уметници од повеќе од 50...

Унгарските музички уметници се присутни на македонската културна сцена

Кон крајот на 40-тите и почетокот на 50-тите години на минатиот век во земјава се доселиле неколку унгарски музички и балетски имиња, кои тука...

Уметници и куратори што го променија светот на уметноста

Веб-сајтот „Обзервер“ објави листа на највлијателните уметници и куратори што го променија светот на современата уметност. Тоа се уметниците што се центар на најжестоките...