Ознака: ултиматум

Ердоган со ултиматум до ЕУ, од Трамп побара оружје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ѝ постави ултиматум на Европската Унија да ја поддржи Турција во Сирија доколку сака решение на ситуацијата со мигрантите. Тој...

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган постави ултиматум до Башар ал Асад, да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и...

ЕУ со ултиматум до Лондон

Британскиот премиер Борис Џонсон има 12 дена јасно да го претстави својот план за излегување на Британија од Европската Унија. Потоа, е крај, порача...

Асиметричноста на договорите со соседите води кон ултиматуми и демакедонизација

Една, односно речиси две години по потпишувањето на договорите за добрососедство и соработка со соседите Грција и Бугарија, почнува на дело да се покажуваат...

Турција го отфрли ултиматумот, ќе продолжи со купување руски ракети

Турција нема да ја промени својата одлука да купи руски ракетни одбранбени системи С-400 и ги отфрла сите ултиматуми по ова прашање, изјави денес...

Турција доби ултиматум од САД

АНКАРА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАБАВКАТА НА РУСКИОТ „С-400“ Американскиот секретар за одбрана ја предупреди турската страна дека не може да ги поседува и рускиот...

САД со ултиматум за Турција околку рускиот ракетен систем

Турција доби рок до крајот на јули да избере дали ќе купи американски воени авиони или рускиот анти-воздушен ракетен систем, пренесува Би-би-си. Американскиот секретар за...

Турција не добила ултиматум од САД за откажување од договорот за...

Анкара не добила ултиматум од Вашингтон за договорот за С-400, рече турскиот министер за одбрана Хулуси Акар во интервју за турскиот канал „Хабертурк“. Коментарите на...