7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:29

Ознака: улици

В недела затворени неколку улици во Центар поради Скопскиот маратон

Градот Скопје известува дека во недела, 3 октомври, во периодот од 07 до 14 часот на неколку градски улици и булевари ќе се воведе...

Се реконструираат улиците „Смилевски конгрес“ и „Младински биргади“ во Битола

Почнаа градежните активности околу рехабилитацијата на улиците „Смилевски конгрес“ и Младински бригади“ во Битола, во должина од 825 метри. Градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска,...

ДПМ ја поддржува иницијативата за именување улици

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) ја поддржува и ја поздравува иницијативата на Град Скопје да именува неколку улици според починати македонски писатели. - Со...

Град Скопје доби поддршка за именувањето улици со имињата на Блаже...

Градот Скопје доби поддршка за именувањето две улици во централното градско подрачје со имињата на великаните Блаже Конески и Славко Јаневски, од Институтот за...

Улици, плоштади и мостови во Скопје ќе добијат нови имиња

Од Град Скопје информираат дека на претстојната седница на Советот ќе се расправа за имињата на 485 улици во градот. - Повеќето од овие улици...

Кројачот Ангелковски, Леб и сол, Дејвид Боуви предложени за нови имиња...

Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти...

Фрлени повеќе од илјада тони сол низ скопските улици

Бевме очевидци на ефикасен комунален зафат на службите за одржување на сообраќајниците во метрополата Снегот што непрекинато паѓаше завчеравечер имаше потенцијал да предизвика главоболка и...

Дезинфекција на улиците низ Прилеп за заштита од ковид-19

Во Прилеп денеска продолжија активностите за заштита на здравјето на граѓаните од вирусот ковид-19. Согласно донесените одлуки на последниот состанок на Општинскиот кризен штаб,...

Министерот Бочварски со поддршка за инфратструктурните проекти на Битола

Денеска во работна посета на Битола беше министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. За време на посетата тој изврши увид на изведбените работи...

Силно невреме ја зафати Велика Британија, поплавени улиците на Лондон

Невремето Франсис ја погоди вчера Велика Британија, со ветер со брзина од 120 километри на час, а поради огромните количини дожд, улиците на јужен...