5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 8:32

Ознака: улиците

Набавени нови машини за чистење на улиците

Главната пешачка улица Широк сокак и улицата кај Градскиот часовник ќе се одржуваат со две нови метларки што се набавени неодамна. Министерството за локална...

Француски уметник ја наоѓа инспирацијата по улиците

Улиците на Париз и другите француски градови се инспирација и место за настанување на многу интересни дела на уметникот Оак Оак. Тој е познат...

Пандемијата ги наполни болниците, ги испразни улиците

Според МВР, вкупниот број на сообраќајни незгоди во 2020 година во однос на 2019 година бележи опаѓачки тренд за 12,4 отсто. На патиштата низ...

Мотоциклистите треба да внимаваат, но и ние да се однесуваме совесно...

Мотоциклистите се ранлива категорија учесници во сообраќајот, директно изложена на опасностите што постојано демнат во сообраќајот и кај која ризикот за добивање смртоносни повреди...

Пешаците не се „заштитен вид“ по улиците

Многупати сме сведоци на крајно вообразено однесување на пешаците кога се дел од сообраќајот, најчесто кога преминуваат улица. Некогаш, пак, занесени со своите мобилни...

Врнежите од дожд нема да ги поплават улиците низ Скопје

Екипите на секторот Канализација при ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, по најавените хидрометеоролошки прогнози за врнежи од поинтензивен карактер, излегоа на терен за...

Што ќе донесе градежната офанзива на улиците во метрополата

Во моментов се реконструираат повеќе градски сообраќајници што се од витално значење за секојдневното функционирање на населението, а до крајот на 2020 година ќе...

Ќе има ли решение за индуцираниот сообраќаен метеж

ОСВЕН ВОЗИЛАТА, ЗАГЛАВИЈА И ИНФОРМАЦИИТЕ ОД СЕРВИСЕН КАРАКТЕР Граѓаните апелираат за поголема достапност на информациите, барем ден однапред, за тоа каде ќе има некаков протест,...

Возачите без дозволи – опасност на улиците

Претходната година се фатени 20.573 возачи без возачка. Процените покажуваат дека околу 56 возачи дневно возат без таков документ Според информациите од билтенот на Министерството...