Ознака: улица

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Како да се врати играта на улица?

НИЗ СТРАНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА ЗА ДЕЦА: „Мали детски разговори“, пиеса за деца од Зоран Пејковски Сцена 2: (Децата се во блискиот парк, некои се...

Регулиран пешачки премин во Битола

На барање на три здруженија на граѓани и ОСБСП-Битола деновиве е решен проблемот за безбедно минување на пешаците на улицата „Васко Карангелевски“ кај ОУ...

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Улицата во лондонското предградие во која Фреди Меркјури живеел како тинејџер е преименувана во Фреди Меркјури. На церемонијата на именувањето присуствувала сестрата на некогашниот...

Бомбите од нашата улица

Поставената бомба близу автомобил на паркингот спроти уметничкото училиште, зад Млин Балкан, ги вознемири граѓаните. И покрај тоа што многумина се обидуваат да го...

Тоше Проески ќе добие улица во Србија

Тоше Проески ќе добие улица со неговото име во село Јабука кај Панчево. Оваа иницијатива ја предложија жителите на селото Јабука, во кое населението е...

„Улица“ на Славко Јаневски е повест, но може да биде и...

На тркалезна маса деновиве се дискутираше дали е дојдено времето познатото дело, кое и проф. Јадранка Владова го сметаше за роман на созревањето, да...

Тркалезна маса за „Улица“ на Славко Јаневски

Тркалезна маса, насловена „Зoшто ‚Улица’ на Славко Јаневски е повест, а не роман“, се одржува денеска, со почеток од 10 часот, во читалницата „Славко...

Реконструирана улицата Трифун Бузев во Карпош 4

Комплетно е завршена реконструкцијата на улицата Трифун Бузев, која се наоѓа близу основното училиште „Петар Поп Арсов“, во скопската населба Карпош 4. Целосно е...

Внимавајте на улица – се снима?

Граѓаните се вознемирени не само затоа што мислат дека некој ги снима додека прават сообраќаен прекршок, туку и поради тоа што снимањето со камери...