16 C
Skopje
23.10.2020 - 16:09

Ознака: улица

Делови од улицата Васил Ѓоргов во Капиштец од утре ќе бидат...

Градот Скопје информира дека почнувајќи од утре, 9 октомври, по 18 часот, ќе почне гребење на асфалтниот слој на улицата Васил Ѓоргов во Капиштец. Поради...

Реконструкција на улицата „Востаничка“, ќе се додадат и приклучоци на водоводната...

Улицата „Востаничка“ во општината Кисела Вода за околу два месеца ќе добие нов лик, најавуваат од Град Скопје. Како што информираат од таму, од денеска...

Општина Кисела Вода врши реконструкција на улицата „Марко Орешковиќ“ во должина...

Градоначалникот Филип Темелковски во придружба со претседателот на Советот на Општината, Дарио Шимиќ и со советникот Зоран Ацевски изврши увид во градежните работи за...

Отпочна реконструкција на улица 5 во Расадник во Општина Бутел

Општина Бутел во изминатиов период интезивно работи на реконструкција на улиците кои се спредвидени во програмата за активности за 2020 година. Имено, минатата недела заврши...

Населбата Баир светната и дезинфицирана

Баирот, особено на потегот на улицата Козјак, откако паметат и највозрасните баирчани, никогаш не бил почист. Ѓубрето и депониите се веќе минато, а околните обраснати...

Како да се врати играта на улица?

НИЗ СТРАНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА ЗА ДЕЦА: „Мали детски разговори“, пиеса за деца од Зоран Пејковски Сцена 2: (Децата се во блискиот парк, некои се...

Регулиран пешачки премин во Битола

На барање на три здруженија на граѓани и ОСБСП-Битола деновиве е решен проблемот за безбедно минување на пешаците на улицата „Васко Карангелевски“ кај ОУ...

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Улицата во лондонското предградие во која Фреди Меркјури живеел како тинејџер е преименувана во Фреди Меркјури. На церемонијата на именувањето присуствувала сестрата на некогашниот...

Бомбите од нашата улица

Поставената бомба близу автомобил на паркингот спроти уметничкото училиште, зад Млин Балкан, ги вознемири граѓаните. И покрај тоа што многумина се обидуваат да го...

Тоше Проески ќе добие улица во Србија

Тоше Проески ќе добие улица со неговото име во село Јабука кај Панчево. Оваа иницијатива ја предложија жителите на селото Јабука, во кое населението е...