Ознака: украински морнари

Русија ги ослободи украинските морнари

Украинските морнари што се обвинети за нелегално преминување на руската граница во Керчкиот Теснец се ослободени. Тие се ослободени со лични гаранции на комесарот за...

Побаран продолжен притвор за украинските морнари од инцидентот во Керчката теснина

Московскиот суд го прифати барањето на истражителите за продолжување на притворот на шестмина од 24-те украински морнари уапсени за време на инцидентот во Керчката...

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на брегот на Крим во...

Кримски суд им одреди двомесечен притвор на 12 украински морнари

Суд во градот Симферопол на Крим денеска им одреди притвор од два месеци на 12 од 24-те украински морнари, кои Русија ги задржа минатиот викенд...

ФСБ: Украински морнар призна дека се работи за провокација

Руската Федерална безбедносна служба соопшти дека еден од притворените украински морнари признал дека пловењето на украинските бродови преку Керченскиот Теснец било провокација. – Радио барањето...

Русите ги сослушале притворените украински морнари

Руската Федерална безбедносна служба (ФСБ) соопшти дека ги сослушала украинските морнари притворени после инцидентот во Керченскиот Теснец. ФСБ објавила и снимка од сослушувањето, јавија руските...