Ознака: украински авион

Уапсено лице што го снимило ракетниот напад врз авионот во Иран

Иранската револуционерна гарда го уапсила лицето што минатата недела објави онлајн-видеоснимка од ракетниот напад врз украинскиот авион во Иран, пренесува полуофицијалната новинска агенција „Фарс“. Резултатите...

Идентификувани 100 лица од соборениот патнички авион

Досега се идентификувани 100 луѓе од соборениот украински патнички авион во Иран, соопшти шефот на Обвинителството во Техеран, Мохамад Шариари. Тој рече дека жртвите биле...

Иранскиот генерал: Посакав да сум мртов

Командантот на Иранската револуционерна гарда, генерал Амир Али Хаџизаде, изјавил дека неговата единица презема целосна одговорност за соборувањето на украинскиот патнички авион. Во обраќањето на...

Москва: Неприфатливи се тврдењата дека иранска ракета го соборила украинскиот авион

Москва соопшти дека е неприфатливо да се тврди дека иранска ракета го соборила украинскиот авион во кој загинаа 176 лица по полетувањето од Техеран.         Заменик-министерот...

Иран не ги дава црните кутии од урнатиот украински авион

Информациите од црните кутии треба да им помогнат на истражните екипи да откријат поради што неодамна се урна украинскиот патнички авион во Иран, при...

Трудо: Имаме разузнавачки информации дека авионот е соборен со иранска ракета

Имаме разузнавачки информации од свои извори и од извори од сојузници дека украинскиот авион е соборен од иранска ракета, изјави канадскиот премиер, Џастин Трудо,...

Двајца пилоти загинаа при пад на украински воен авион

Двајца пилоти загинаа при пад на украински воен авион „Су-27“, соопшти Генералштабот на украинската војска. - Пронајдени се телатата на двајцата пилоти. Едниот е припадник...