-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 7:56

Ознака: Украинска црква

И БПЦ навести признавање на автокефалноста на Украинската црква

УШТЕ ЕДНО ОХРАБРУВАЊЕ ЗА МПЦ-ОА Со ова, сѐ поотворено се охрабруваат и владиците од другите цркви за признавање на црквата во Украина, што автоматски ја...

Ако нема канонски пречки за Украинската црква, за МПЦ уште помалку

Грчката црква отвори нов пат кон автокефалноста на МПЦ Според познавачите на состојбите во православието, грчките владици со признавањето на правото на Вселенската патријаршија да...

Синодот на Украинската православна црква прогласува автокефалност на 15 декември?

Светиот Синод на Украинската православна црква ќе се состане на 15 декември за да прогласи автокефалност и да избере патријарх, најави денеска украинскиот претседател...

СПЦ застана на страна на Руската православна црква и нема да...

Светиот архиерејски Собор на Српската православна црква (СПЦ) соопшти дека одлуката на Цариградската патријаршија за автокефалност на украинската црква е неоснована, а „одлуката за...

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот...

Турската црква го тужи Вартоломеј поради одлуката за Украинската црква

Турската православна црква ја тужи Цариградската патријаршија и патријархот Вартоломеј заради одлуката да и даде автокефалност на Црквата во Украина, изјави портпаролката на патријаршијата...

Иринеј: Ако Украинската црква добие автокефалност, тоа може да се случи...

На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Истокот и Западот“, предупреди српскиот владика Иринеј Бачки по повод најавите на Вселенската патријаршија...

Иларион: Можно е крвопролевање ако Украинската црква добие автокефалност

Давањето автокефалност на Украинската црква може да предизвика напади врз манастирите и судири во нив, предупреди рускиот митрополит Иларион, претседател на Одделението за надворешни...

Нема враќање назад за одлуката по барање на Украинската црква за...

Висок претставник на Православната црква изјави денеска дека „нема враќање назад“ со одлуката за давање автокефалност за Украинската православна црква и целосно отцепување од...

Автокефалност во Украина е чекор до автокефалност за МПЦ-ОА

Вселенската патријаршија врти нова страница во православниот свет „Нова Македонија“ во неколку наврати анализираше колку македонското и украинското црковно прашање имаат сличности и разлики и...