Ознака: Украинска православна црква

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква денеска изрази несогласување со ставот на рускиот патријарх и на цела Русија, Кирил во однос на конфликтот во Украина...

Епифаниј Први официјално ја презеде должноста поглавар на Украинската православна црква

Новоизбраниот поглавар на неодамна прогласената Украинска православна црква, митрополитот Епифаниј Први денеска официјално ја презеде должноста во Киев. Епифаниј Први (40) официјално ја презеде должноста...

Патријархот Кирил предупредува на опасни последици по формирањето автокефална Украинска православна...

Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска предупреди дека формирањето автокефална црква во Украина и прогон на канонската украинска православна црква може да...

Киев може да ја принуди Украинската православна црква да го додаде...

Украинскиот Парламент денеска донесе закон, кој може да ја принуди поддржаната од Москва црква во Украина да додаде „руска” кон името, со цел да...