27.3 C
Skopje
15.9.2019 - 18:56

Ознака: Украина

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе „Дојче веле“. Украина не...

Украина да биде лекција за македонската автокефалност

Верските аналитичари велат дека иако украинското и македонското црковно прашање се сосема различни, сепак, македонските владици треба да бидат исклучително внимателни во евентуалните идни...

Зеленски: Украина е подготвена на преговори со Русија

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг дека Украина е подготвена на преговори со Русија и спроведување...

Украинскиот пат матрица за автокефалноста на МПЦ?

Откога новиот претседател на Украина, Володимир Зеленски, ѝ даде целосна поддршка на Украинската православна црква и рече дека ќе го надгледува остатокот од спроведувањето...

САД се обидуваат да го замрзнат конфликтот во Донбас

Политиката на Вашингтон е насочена кон замрзнување на конфликтот во југоисточна Украина, изјави директорот на Центарот за актуелна политика во Русија, Алексеј Чеснаков, за...

Путин, Меркел и Макрон со телефонски консултации за Украина и Иран

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во Украина. Тие зборувале по телефон, а...

Зеленски распиша вонредни парламентарни избори во Украина

Новиот украински претседател, Володимир Зеленски, денеска, еден ден по инаугурацијата, распиша предвремени парламентарни избори за 21 јули. Указот за распишување на изборите е објавен на...

Покренатa кривична постапка против Порошенко поради предавство

Украинското Државно истражно биро објави денеска дека започнало кривична постапка против поранешниот претседател Петро Порошенко поради наводно предавство, соопшти Бирото. Постапката е покрената и против...

Украинскиот министер за надворешни работи нема да го дочека новиот тим...

Украинскиот министер за надворешни работи, Павлo Климкин, поднесе оставка, пренесува „ТАСС“ повикувајќи се на видео објавено на фејсбук-страницата на Климкин. - Како што ветив, само...

За едно обновување на Европа

Европскиот парламент треба да добие моќ да ги споделува одлуките со владите во клучните области, како што се фискалната политика, повеќегодишниот буџет или воспоставувањето...