Ознака: Украина

Ѓуровски: Македонија остварува најмалку три стратешки цели со воената донација за...

Нашата држава со воената донација за Украина остварува најмалку три стратешки цели за што постои консензус меѓу сите релевантни парламентарни политички партии во земјата,...

Наводите за донација на авиони „СУ-25“ за Украина остануваат „во магла“

Министерството за одбрана без конкретен одговор Министерството за одбрана засега не потврдува дали на Украина и се испратени четири авиони „СУ-25“. – Точните детали за...

Зеленски го посочи Балканот при критиките за глобалната безбедносна архитектура

Украинскиот претседател Владимир Зеленски остро ја критикуваше светската безбедносна архитектура како целосно несоодветна, укажувајќи не само на војната во сопствената земја, туку и на...

МНР и МО ѝ одговорија на Захарова: Македонија одлуките ги носи...

Република Северна Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите...

Инспектори го „чешлаат“ бродот со украинско жито „Разони“

Екипа инспектори денеска кај Истанбул се качи на првиот брод со жито што под воени околности исплови од украинските пристаништа, со дестинација за Либан. Согласно...

Германскиот пријател вели дека Путин е подготвен да преговара за Украина

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој е и пријател на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека шефот на Кремљ сака да преговара за решение...

Донацијата на тенкови за Киев е голема грешка на македонските власти,...

Русија смета дека е голема грешка одлуката на македонските власти да ѝ донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...

Првиот брод со украинско жито стигна до брегот на Турција

Првиот брод што вчера тргна од Одеса со украинско жито за светскиот пазар е регистриран денеска во водите на Црното Море во близина на...

Анкара најави дека првиот брод со украинско жито би можел да...

Портпаролот на турското претседателство денеска потврди дека постои „голема веројатност“ првиот брод со украинско жито да го напушти украинското пристаниште Одеса утре наутро, според...

Русија ги повика ОН и Црвениот крст да ја истражат смртта...

Русија повика експерти од Обединетите нации и Црвениот крст да ја истражат смртта на десетици украински воени затвореници во затвор што го држат проруските...