Ознака: Украина

Денис Шмигал е новиот украински премиер

Украинскиот парламент денеска го именуваше Денис Шмигал за нов премиер, откако Олексиј Хончарук во понеделникот поднесе оставка. За новиот премиер гласаа 291 пратеник, а за...

Украинскиот премиер поднесе оставка

  Украинскиот премиер Алексеј Гончарук поднесе оставка, а ќе го замени неговиот досегашен заменик, Денис Шмигал. Парламентот ја прими писмената оставка на Гончарук, потврди претседателот на...

Русија осуди поранешен министер за одбрана на Украина

Воениот суд во Москва го осуди во отсуство поранешниот украински министер за одбрана Анатолиј Гриченко на шестгодишна затворска казна за повикување на терористички напади...

Русија и Украина се нападнати за да спречат појава на голем...

Руско-украинската соработка иритира многу земји затоа што создава глобален конкурент што ќе ги предизвика, изјави рускиот претседател Владимир Путин за ТАСС во интервју за...

Бившиот јавен обвинител на Украина бара кривична истрага за Џо Бајден

Поранешниот државен јавен обвинител на Украина, Виктор Шокин, поднесе кривична пријава до државните органи во која се тврди дека бившиот потпретседател на САД, Џо...

Сенатот ги усвои правилата за постапката за импичмент

По 13 часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп, вклучувајќи го и одложувањето на...

Иран бара помош за извлекување на податоците од црните кутии

Иран денеска призна дека неговите воени сили испалиле две ракети земја-воздух ТОР-М1 врз украинскиот авион, неколку минути по неговото полетување на почетокот на јануари. Новиот...

Иран ќе ги испрати во Украина црните кутии од соборениот авион

Иран ќе ги испрати во Украина црните кутии од патничкиот авион што месецов беше соборен по грешка од иранска ракета. Иранските власти се подготвени...

Иранците ги враќаат телата на жртвите, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран се пренесени од Иран во Киев, но иранските власти се откажаа...

Украина ќе ги добие од Иран црните кутии од соборениот патнички...

Иран ќе ги испрати во Украина црните кутии од патничкиот авион кој месецов беше по грешка соборен од иранска ракета, објави новинската агенција „Тасним“. Иранските...