Ознака: Украина

САД ѝ доделија на Украина 89 милиони долари за деминирање експлозивни...

САД доделија 89 милиони долари итна хуманитарна помош за Украина за справување со предизвиците од експлозивните направи на нејзина територија „создадени од бруталната војна...

Мнозинството Руси би поддржале мировен договор со Украина

Шеесет и пет отсто од Русите би поддржале мировен договор со Украина, доколку биде предложен од рускиот претседател Владимир Путин, покажуваат резултатите од анкети...

Злато за шахистите на Узбекистан и шахистките на Украина

Македонската машка репрезентација го освои 70-то место, а женската репрезентација 62-то, на 44. Шаховска олимпијада (ШО), која заврши попладнево во индискиот град Ченаи. По...

Кaкви се шансите за запирање на војната во Украина

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер изјави дека Германија и Франција имаат посебна одговорност, но смета дека недоволно вложуваат напори да се запре војната во...

Брод со шест илјади тони пченица од Украина плови за Албанија

Брод со 6.000 тони пченица од Украина плови за Албанија. Бродот „Јаохар Раним“ се очекува да пристигне во Драч на 10 август. Се транспортира...

Зеленски до Западот: Поостро одговорете на „рускиот нуклеарен терор“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска преку Твитер ја повика меѓународната заедница да испрати поостар одговор, како што рече, на „рускиот нуклеарен терор“, по синоќешното...

Конвој од четири бродови со жито ја напушти Украина, потврдија украинските...

Украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков изјави дека вториот конвој бродови со украински земјоделски производи испловил од украинските пристаништа на Црното Море, како дел...

Подољак, главниот советник на украинскиот претседател, се заблагодари на македонската помош

Главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михајло Подољак, на Твитер на македонски јазик се заблагодари за помошта од Република Македонија за Украина. – Пријателот...

Украина тврди дека нуклеарката „Запорожје“ е оштетена, но нема истекување радијација

Украинската нуклеарна агенција соопшти дека руски проектили оштетиле дел од нуклеарната централа „Запорожје“ што сега е под руска контрола, но дека нема истекување радијација. Во...

Украина: Руските сили почнаа голема офанзива во Донецк

Генералштабот на украинската армија денеска соопшти дека руските сили почнаа голема офанзива во регионот Донецк, источна Украина. – Непријателот спроведува офанзивна операција во правец на...