31.3 C
Skopje
17.9.2019 - 19:12

Ознака: Украина

Расмусен: Русија ако сака, би ја окупирала Украина за неколку дена

Во случај на воен судир меѓу Русија и Украина, украинските сили би биле поразени за неколку дена, оцени поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс...

Украина на удар поради „смртта“ на новинарот

Украинските безбедносни служби соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот Аркадиј Бабченко, наводно организирана од Москва. Но,...

Захарова: Украина го искористи новинарот за пропаганда

Среќни сме што рускиот новинар Аркадиј Бабченко е жив, но неговата приказна Украина ја искористи за пропаганда, изјави денеска портпаролката на руското министерство за...

Лажни закани за поставени бомби во киевското метро

Петте станици на метрото во Киев, кои попладнево беа затворени поради добиено предупредување дека во подземната железница се поставени бомби, повторно се отворени за...

Украина ја забрани работата на Риа Новости на своја територија

Украина денеска и забрани на руската новинска агенција Риа Новости работа на своја територија, како дел од новите санкции воведени за Москва, една недела...

Русија негира било каква вмешаност во соборувањето на малезискиот авион

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нема ништо со соборувањето на авионот МХ17 во источна Украина во 2014 година. Министерството ги отфрли тврдењата...

Киев, Украина, Кличко и Шевченко се подготвуваат за финалето во ЛШ

Мечот ќе се игра на Олимпискиот стадион во Киев, а за пехарот ќе се борат Реал, кој е најтрофеен со 12 титули, и Ливерпул,...

Украина е 17-та земја во која ќе се игра за титулата

Украина ќе биде 17-та земја во која ќе се игра финалето на фудбалската Лига на шампионите (Киев, 26 мај). По еднаш финале се играло...

Киев планира да го одземе имотот на „Газпром“

Киев планира да го конфискува имотот на „Газпром“ во Украина, како и имотот на оваа руска компанија во странство, изјави украинскиот министер за правда...

Климкин: Украина ќе го почитува решението на судот за Казандол

Украина ќе го почитува решението на судот во однос на едностраното раскинување на договорот за Казандол, истакна денеска украинскиот министер за надворешни работи Павло...