Ознака: Украина

Путин: Подготвен сум да го запазам договорот со Украина за Азовското...

Рускиот претседател Владимир Путин на својата годишна прес-конференција изјави дека е подготвен да го запази договорот со Украина за заедничка употреба на Азовското Море. –...

ЕУ ќе испрати експертска мисија во Украина во 2019 година

Европската унија ќе испрати експертска мисија во Украина во 2019 година заради неопходните подготовки за укажување помош за регионот на Азовското Море, погоден од „ограничување...

Лавров: Украинските власти подготвуваат провокација на границата со Крим

Украинските власти подготвуваат оружена провокација на границата со Крим во последните десет дена од декември, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. –...

Порошенко го објави формирањето на автокефална Украинска православна црква

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска го објави создавањето на автокефална православна црква на Украина. – Им честитам на сите создавањето автокефална православна црква на Украина,...

Пилот загина при уривањето на украински воен авион

Воен авион Су-27 се урна денеска при обид за слетување во база во Украина при што загина пилотот. Се води истрага за причините за...

Порошенко се помоли за создавањето на независна украинска црква

Во киевскиот храм „Света Софија“ денеска започна црковниот собор на украинското православие, на кој учествуваат црковната хиерархија, свештеници и верници, соопшти Киевската патријаршија. Пред почетокот...

НАТО обезбедува комуникациска опрема за армијата на Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска му соопшти на украинскиот претседател Петро Порошенко дека Северноатлантската алијанса овој месец ќе ја снабди украинската армија...

НАТО да не прима членки кои се безбедносна закана

Авторот ја посочува Украина како една од земјите кои претставуваат закана по безбедноста на целата Алијанса Даг Бандоу Нов ден и нова криза во односите меѓу...

Американската војска изведе набљудувачки лет над Украина

Американската војска соопшти денеска дека извела „невообичаен“ лет над Украина, согласно Спогодбата за отворено небо. Во соопштението од Пентагон се наведува дека со „летот...

Порошенко најави тужба против Русија поради Керченскиот Теснец

Украинскиот претседател Петро Порошенко на министерот за правда Павел Петренко му наредил да подготви тужба против Русија поради инцидентот во Керченскиот Теснец, се наведува...