Ознака: Украина

Во Украина реализирана најголемата размена на воени заробеници од почетокот на...

Украина денеска успеа да ја реализира најголемата размена на воени заробеници од почетокот на руската интервенција, обезбедувајќи враќање на 144 војници, вклучително и 95...

Зеленски: За да ја прекинеме доминацијата на руската артилерија ни требаат...

Украинскиот претседател од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска побара од лидерите на земјите-членки на НАТО...

На Украина ѝ е кажано, не ве сакаме во НАТО и...

Советникот на украинскиот претседател, Игор Жовква, изрази разочарување од Алијансата Украинските власти чувствуваат огорченост во однос на НАТО додека воената алијанса се собира на самитот...

Зеленски побара Русија да биде исфрлена од ОН, Русите сметаат дека...

Украинскиот претседател Влaдимир Зеленски вчера пред Обединетите нации ја обвини Русија дека е „терористичка држава“, а руските претставници одговорија дека тој го искористил своето...

Лавров: Колку повеќе Западот и испраќа оружје на Украина, толку подолго...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска излезе со тврдењето дека оружјето што западните земји и го испраќаат на Украина само ќе ја продолжат...

Шолц: Единствен излез за Путин е да прифати дека ќе пропаднат...

Германскиот канцелар Олаф Шолц, домаќинот на самитот на Г7, и францускиот претседател Емануел Макрон, денеска, по завршувањето на дводневната средба на врвот на седумтте...

Белата куќа расправа што би претставувало победа за Украина, сомневајќи се...

Некои претставници на Белата куќа се сомневаат дека Украина некогаш ќе може да ја врати целата територија што ја изгуби од Русија во изминатите...

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во...

Антон Герашенко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, на социјалните мрежи објави снимка од спасувачката акција на цивилите од трговскиот центар во Кременчук,...

Најмалку двајца загинати во нападот врз трговски центар во Кременчук, тврдат...

Во руски ракетен напад денеска беше погоден преполн трговски центар во централниот украински град Кременчук, при што загинаа најмалку две лица, а 20 беа...

Гутереш треба да им се придружи на лидерите на Г7 за...

Конфликтот во Украина ќе продолжи да доминира денеска на агендата на вториот ден од тридневниот самит на лидерите на Г7 во Германија, при што...