14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 18:49

Ознака: Украина

Комичарот Зеленски најслатко се смее

Политичкиот новодојденец убедливо триумфира во вториот круг од претседателските избори, победувајќи го главниот ривал, актуелниот украински претседател Петро Порошенко Политичкиот дебитант Володимир Зеленски убедливо триумфира...

Шпиони, клонови и трагач по љубов обединети од бизарните украински избори

Од моментот кога Централната изборна комисија одобри рекордни 44 кандидатури на почетокот на февруари, создавајќи гласачко ливче долго 83 сантиметри, па до нивното вчерашно...

Зеленски: Мојата прва задача ќе биде ослободување на воените затвореници

Комичарот Владимир Зеленски синоќа изјави дека неговата прва задача како нов претседател на Украина ќе биде да обезбеди ослободување на воените затвореници кои се...

Сонот на комичарот станува јаве?

Украинскиот комичар Владимир Зеленски е пред убедлива победа во вториот круг на претседателски избори во земјата, покажуваат излезните анкети по гласањето во Украина, а...

Втор круг од претседателските избори во Украина

Околу 34,5 милиони граѓани со право на глас денеска ќе треба да го изберат шесттиот претседател на Украина. Но, околу 12 проценти од избирачите...

Украина ја поништи национализацијата на големата ПриватБанка

Украински суд ја поништи национализацијата на ПриватБанк од крајот на 2016 година, а актуелниот претседател Петро Порошенко стравува дека таквата судска одлука може да...

Зеленски не се појави на закажана дебата, Порошенко остана сам

Само една недела пред вториот круг од претседателските избори во Украина, имаше необична ситуација – еден од кандидатите, Володимир Зеленски, не се појави на...

Новата анкета покажува дека Зеленски ќе го победи Порошенко

Податоците од анкетата која е објавена денес покажуваат дека комичарот Володомир Зеленски ќе победи на вториот круг од претседателските избори во Украина. Според истражувањето спроведено...

Како комичарот Зеленски стана прв кандидат за претседател на Украина?

Политички неискусниот комичар Владимир Зеленски е на пол-позицијата по првата рунда на претседателските избори во Украина, и тоа води со голема разлика. Тој е...

Зеленски против Порошенко во вториот изборен круг во Украина

Комичарот без ниту еден ден политичко искуство, Володимир Зеленски, освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори завчера во Украина. Зеленски доби поддршка...