Ознака: укинување

Од утре се укинува бесплатниот превоз за пензионери, ученици и студенти

ЈСП информира дека од утре, четврток, 12 март, нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз. Одлуката е...

Мијалков бара укинување на затворската казна

На денешното рочиште за случајот „Титаник 2“, поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, побара укинување на затворската казна од три години. Според Мијалков, затворската...

Британската лабуристичка партија бара укинување на приватните училишта

Британската опозициска Лабуристичка партија бара да се укинат приватните училишта, за што веќе ќе почне да подготвува и предлог-закон, изјави на собир во Брајтон,...

Одбиено барањето за укинување на притворот на Јанева

Судија на претходна постапка ја одби понудената гаранција од разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева за укинување на притворот. Одлуката е донесена откако Обвинителството...

И антикорупциска бара укинување на привилегиите на поранешните претседатели

Антикорупциската комисија ќе побара од СОЗР да ги раскине договорите со кабинетите на поранешните претседатели и да им додели канцеларии во државна сопственост, а од...

Рама: Харадинај лаже, не барав укинување туку суспензија на таксите

Албанскиот премиер, Еди Рама, повтори дека косовскиот премиер, Рамуш Харадинај излажал кога рекол дека тој од него на берлинскиот самит побарал да бидат укинати...

Русија и Србија сакаат да го укинат меѓусебниот роаминг

Русија и Србија имаат намера да го укинат меѓусебниот роаминг во разговорите преку мобилните оператори, пренесува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на информации од белградските...

Преговори за укинување на царинските такси

Претседателот на косовското собрание, Кадри Весели, денеска ќе биде домаќин на состанокот со премиерот Рамуш Харадинај и со амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Филип...

Еврокомисијата ќе предложи укинување на преминот кон зимско сметање на времето

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ планира да го укине преминувањето од летно на зимско сметање на времето. Одлуката доаѓа откако...

Укинувањето на ДУП-овите ја уништува високоградбата

Да престане укинувањето на донесените детални урбанистички планови (ДУП) зашто тоа ја доведува во прашање правната сигурност на инвеститорите, а големи финансиски штети, освен...