8 C
Skopje
20.11.2018 - 21:14

Ознака: уефа

Германија ќе биде домаќин на ЕП 2024

вропското првенство во фудбал во 2024 година ќе се одржи во Германија, одлучи извршниот комитет на Европската фудбалска унија (УЕФА). По падот на Берлинскиот ѕид,...

ВАР во Лигата на шампионите од следната сезона

Извршниот комитет на УЕФА на седницата одржана денеска во Нион одлучи системот за надзор на судиските одлуки(ВАР) во Лигата на шампионите да почне да...

Третиот куп на УЕФА – малку комерцијален, но важен за помалите...

Тешко е да се процени комерцијалната вредност, бидејќи станува збор за трето ниво на конкуренција. Но, меѓународните натпревари би им биле од голема полза...

Ердоган бара објективност од УЕФА

Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган побара од УЕФА да биде објективна во пресрет на објавувањето на домаќинот на Евро 2024.    Турција и Германија се земјите,...

УЕФА ќе решава за црвениот картон на Роналдо на 27 септември

Дисциплинската комисија на УЕФА ќе го разгледа случајот со црвениот картон на Кристијано Роналдо на седница на 27 септември. Португалецот беше избркан во првото полувреме...

Почна пријавувањето за влезници за ЕП 2020

УЕФА почна со активности за продажба на билети за фудбалското ЕП 2020. На интернет-страницата на УЕФА е отворен дел за регистрација, во кој идните...

Расте бројот на автоголови во ЛШ

ПН: Рекордна сезона била минатата, со 18 автогола (еден на секој седми меч), а пред тоа рекордни со по 14 автогола биле сезоните 2015/2016...

Македонија со прецизна игра е меѓу осумте без загубен бод

Од 54-те репрезентации две победи по два одиграни меча имаат Шпанија, Украина, БиХ, Финска, Бугарија, Македонија, Луксембург и Грузија. Македонската селекција во лигата Д...

По 20 години, Европа пак истовремено ќе има три клупски купа?

Европската фудбалска унија (УЕФА) планира да воведе трето клупско натпреварување, покрај Лигата на шампионите и Лига Европа. Би-би-си ја пренесе изјавата на првиот човек...

Финансискиот ферплеј го среди европскиот фудбал

Благодарение на финансискиот ферплеј, европскиот фудбал е поздрав од кога и да е, рече Чеферин, претседателот на УЕФА Европските фудбалски клубови сега имаат 600 милиони...