16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 10:19

Ознака: уефа

ЛШ со неколку дебитанти, како Гетафе, Ајнтрахт, Истанбул…?

Според пласманот на табелите во домашните првенства до 31 март, директно место во ЛШ немаат обезбедено, меѓу другите, Ајакс, Порто, Валенсија, Севилја, Арсенал, Челси,...

Фудбалски интернационалец и успешен тренер

Играше за Вардар во првото учество во Купот на УЕФА. Јовановски имаше успешни настапи и достојно го репрезентираше македонскиот фудбал и во турскиот шампионат....

УЕФА ги казни Лацио и Шахтар за лошо поведение на навивачите

Европската фудбалска унија (УЕФА) им наложи на украински Шахтар Доњецк и на италијански Лацио да затворат дел од трибините на стадионите на следниот домашен...

ЕХФ подели казни поради рекламни прекршоци

По првите две кола од квалификациите за ЕП 2020 ЕХФ изрече казни, меѓу другото, за неовластени промотивни материјали, неинсталирани билборди, отсуство на логото на...

Со целосна доминација Македонија ја совлада Летонија

На вечерашниот натпревар против Летонија, кој се одржа во арената „Филип Втори“, македонската репрезентација го надигра својот противник со 3:1. Стрелец на првиот погодокот во...

Фудбалскиот свет се подели по проширувањето на клупското СП

Во новото натпреварување би требало да бидат вклучени осум тима од Европа, шест од Јужна Америка, по три од Африка, Азија и од Северна...

Новиот формат на клупското СП ги судри мислењата на ФИФА и...

ФИФА ги игнорираше повиците на противниците на реконструкцијата на Светското клупско првенство и изгласа одобрување на нов формат на натпреварувањето со 24 екипи кој...

За фаворитите e отворен патот до финалето!

Барселона, Јувентус, па и Манчестер сити на кои им се даваат најголеми шанси за освојување нa титулата во Лигата на шампионите, добија релативно лесни...

УЕФА подготвува жесток удар за Нејмар

Најскапиот фудбалер во историјата Нејмар може да добие жесток удар од УЕФА и да добие солидна казна за своето однесување по натпреварот на неговиот...

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Лацио за расизам

Европската фудбалска федерација ќе го испита расистичкото однесување на играчите на Лацио во вториот натпревар од 1/16 финалето на Лигата на Европа со Севиља...