Ознака: уефа

Ла лига ги потврди жалбите до УЕФА

ФУДБАЛ Шпанската Ла лига потврди дека поднела жалби до Европската фудбалска унија (УЕФА) поради тоа што Пари сен Жермен и Манчестер сити „континуирано ги прекршуваат...

УЕФА размислува за мини-турнир пред почетокот на сезоната?

ФУДБАЛ Минатиот месец, претседателот на УЕФА, Чеферин, за агенцијата „Франс прес“ изјави дека имало разговори за трансформација на Суперкупот Европската фудбалска унија (УЕФА) размислува за воведување мини-турнир...

Чеферин: Стопирањето на Супер лигата моја најголема победа на чело на...

Стопирањето на проектот Супер лига е мојата најголема победа на чело на Европската фудбалска асоцијација, (УЕФА) - изјави денеска нејзиниот претседател Александар Чеферин во...

ФФМ ќе добие 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), заедно со преостанатите 54. Национални фудбалски асоцијации во Европа ќе добијат по 17 милиони евра од УЕФА за развојни...

Домашните лиги и навивачите се противат на проширувањето на ЛШ

Предлогот да им се обезбеди место на две екипи во новата проширена Лига на шампионите со 36 тима, од 2024 година, врз основа на...

Реформираната Лига на шампиони ќе личи на Суперлигата!

Според најавите, во групната фаза на ЛШ од сезоната 2024/2025, наместо 32, ќе играат 36 екипи, во една голема лига, т.н. „швајцарски систем“ ФУДБАЛ -...

УЕФА ги претстави новите правила за финансискиот ферплеј

Извршниот одбор на УЕФА донесе денеска нови правила за финансискиот ферплеј за фудбалските клубови. Според новиот правилник, кој ќе стапи на сила во јуни, но...

Русија ќе ја обжали суспензијата од ФИФА и УЕФА

Руската фудбалска федерација соопшти денеска дека ќе поднесе жалба до Судот за спортска арбитража (CAS) во Лозана, откако националниот тим беше исфрлен од претстојниот...

УЕФА ги повика судиите да го штитат угледот на фудбалот

УЕФА побара од делителите на правдата да ги санкционираат прекумерните реакции на играчите при ситни прекршоци, како и обидите на играчите да извршат притисок...

Париз ќе биде домаќин на финалето на ЛШ

Европската фудбалска унија (УЕФА) реши да го премести финалето од Санкт Петербург во Париз. Трета година по ред, УЕФА го менува местото на одигрување...