Ознака: удавени

Во Индонезија се удавија 11 ученици за време на излет

Единаесет ученици се удавија во река за време на училишно патување во индонезиската провинција Западна Јава, соопштија локалните власти. Од група од 150 ученици, 21...

Седум лица во Индонезија се удавија поради селфи на брод

Седум лица од Индонезија се удавија кога преоптоварен брод се превртел на езеро на островот Јава, бидејќи 20 туристи преминале на едната страна од...

Шверцери на луѓе ги фрлале од брод, удавени најмалку 20 мигранти

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) објави дека најмалку 20 мигранти починале откога шверцерите фрлиле 80 од нив преку палуба за време на патувањето од...

Се удавија 43 мигранти на пат кон Европа

Најмалку 43 мигранти од Западна Африка се удавија крај брегот на Либија, откако се преврте нивниот брод на пат кон Европа. Десет преживеани мигранти се...

Над 140 мигранти се удавија во близина на Сенегал

Најмалку 140 мигранти се удавиле на брегот на Сенегал во најсмртоносниот бродолом забележан оваа година, објави Меѓународната организација за миграција. Бродот кој пренесувал 200 луѓе...

Силно невреме го погоди западниот дел на Грција, две лица се...

Двe лица се удавија кога нивниот закотвен рибарски чамец потона откако обилни дождови и грмежи ја зафатија Грција, соопштија денеска официјални лица на крајбрежната...

Седум лица се удавија откако брод со мигранти се преврти близу...

Две жени и пет деца се удавија кога брод со мигранти и бегалци од Турција се преврти во близина на грчкиот остров Хиос во...

Обид за нелегално препловување на Медитеранот повторно зема жртви

Поголема бројка на мигранти се сметаат за загинати откако нивниот брод се превртел на Медитеранот, во близина на брегот на Тунис, јавува Би-би-си. Според Меѓународната...