24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 12:20

Ознака: угостителство

НУК: Владата извиси повеќе од четири илјади угостители

Независната угостителска комора реагира дека со вчерашната одлука на Владата се извисени повеќе од 4.000 угостителски објкти со над 10.000 вработени. Според НУК, Владата...

Угостителските објекти кои немаат летни тераси остануваат забранети

Угостителските објекти кои немаат летни тераси остануваат забранети оти Комисијата за заштита од заразни болести заклучила дека во нив нема да се почитуваат протоколите...

Угостителите бараат да се дозволи музика на сите прослави

Независната угостителска комора бара да се дозволи музика на сите прослави, а не само на свадбите и смета дека препораката на Комисијата за заразни...

НУК бара да се укине ограничувањето на работното време за угостителите

Во предлозите доставени до Комисијата за заразни болести Независната угостителска комора (НУК) утрово испратила барања до Комисијата за заразни болести и до Министерството за здравство...

Кузеска: Шестиот пакет мерки е поддршка за туристичко-угостителскиот сектор

Владата предводена од СДСМ продолжува со помош и поддршка за домашната економија, истакна портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска. Таа потсети дека се објавени седум јавни...

Не бараме поддршка за да заработиме, туку помош за опстанок

Угостителите, игротеките и туристичките агенции излегоа на протест Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови,...

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква што не е обезбедена...

Туристичките агенции се придружуваат на протестот на угостителите

Секторот туризам е еден од најпогодените сектори во периодот на пандемијата, за нашите државјани се затворени границите на речиси сите европските држави, а поради...

Угостителите на протест до исполнување на барањата за спас на секторот

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите...

Хотелиерите ја молат бугарската влада да не покажува сила пред Путин

Бугарското Здружение на хотелиери и угостители ја предупреди владата да не зазема цврст став против Русија, бидејќи таа би можела да ги суспендира авионските...