15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 17:02

Ознака: угостителски објекти

Угостителските објекти во Прилеп ослободени од плаќање комунална такса

Угостителските објекти, рестораните, кафетериите, обложувалниците во Прилеп се ослободени од плаќање комунална такса во висина од околу 3.3 милиони денари. Оваа одлука за ненаплаќање...

Во Кичево извршени 49 контроли врз угостителски објекти

Во текот на изминатотот деноноќие во општина Кичево, едно лице не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено...

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги...

Од петокот до сега се утврдени 22 непочитувања на владините мерки од страна на категоризираните сместувачки и угостителски објекти и врз основа на членовите...

Пет угостителски објекти во Битола работеле за време на забраната

Додека пред неколку дена првиот човек на Државниот инспекторат ја пофали Битола, како град во кој угостителите дословно ги почитуваат препораките и уредбите за...

Широк Сокак повторно оживеа

Одлуката за отворање на рестораните и кафулињата во Битола ги изваде битолчани на Широк Сокак. Но, иако денеска во Битола грееше сонце, кафулињата и...

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса до...

На една маса во угостителски објект можат да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти министерот за економија, Крешник...

Утре ќе се одлучува за работата на рестораните и за полицискиот...

Комисијата за заразни болести утре ќе разговара за тоа кога ќе се отворат угостителските објекти во државата, откако, најавата за нивно отворање во текот...

Препораки за работа на угостителските објекти во услови на пандемија

Во пресрет на најавеното укинување на дел од мерките и ограничувањата поради коронавирусот и разгледување на можноста од страна на Комисијата за заразни болести...

Затворени два угостителски објекти во Охрид, кои работеле и покрај забраната

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот вчера на 07.00...

Рација на МВР во 7 угостителски објекти, утврдени нерегуларности

Акциска контрола во седум угостителски објекти во Скопје извршила синоќа полицијата од страна на СВР Скопје во кординација и содејство со Државниот инспекторат за...