15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 17:18

Ознака: угостителски објекти

Намален бројот на издадени решенија за изолација и на затворени угостителски...

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и...

Контролирани 288 угостителски објекти во Скопје, двајца приведени

Во текот на новогодишната ноќ на подрачјето на СВР Скопје извршени се зајакнати контроли при што се контролирани 288 угостителски објекти. Од преземените мерки...

Приведени сопственици на два угостителски објекти во Велешта

Полициски службеници од ОВР Струга, во соработка со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, вчера во времето од 21 до 24 часот, извршија контроли во...

Србија го продолжи работното време на угостителските објекти

Владата на Србија ги усвои предложените мерки на кризниот штаб да им се продолжи работното време на угостителските објекти, трговските центри, продавниците, како и...

Рекорден процент на новозаразени, Владата ќе одлучува за ограничено работно време...

Рекордни 42 проценти од тестираните, вчера беа потврдени како позитивни на коронавирус во земјата. Министерството за здравство информираше дека новозаразени се 565 лица од...

Затворени два угостителски објекти, работеле и после 23 часот

Во текот на ноќта полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат вршеа контроли во врска со почитување на мерките за...

Угостителските објекти ќе работат само до 23 часот

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти...

Сопственикот на „Мош“ приведен во станица, казнети и 38 гости оти...

Полицијата по полноќ го привела лицето управителот на ланч барот „Мош“,  М.Д. (41) од Скопје каде викендов се случуваше концерт на Владо Георгиев без...

Охридската полиција со засилени контроли на угостителските објекти

Изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 170 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-90, Струга-46, Кичево-30, Дебар-04). Ним им...

Угостителите ќе работат со продолжено работно време

Угостителските објекти ќе работат со продолжено работно време во работните денови, односно до полноќ, а за време на викендите до еден часот по полноќ,...