Ознака: уганда

Уапсени 16 лица поради сомневање дека се хомосексуалци

Полицијата во Уганда уапсила 16 лица под сомнение дека се хомосексуалци и дека се занимаваат со трговија со луѓе. Информацијата ја соопшти угандската организација Сексуално...

Историски резултати на дебитант и на некогашен вицешампион на Африка

Мадагаскар, на 108-та позиција на листата на ФИФА, ремизира во својот прв меч на првенствата на Африка, а Уганда,вицешампионот од 1978 година, ја забележа...

Киднапери на американска туристка бараат 500.000 долари за откуп

Киднаперите на 35- годишната американска туристка и нејзиниот локален возач во Уганда, побарале 500.000 долари за откуп. Полицијата на Уганда информира дека киднаперите по телефон,...

Користењето социјални мрежи во Уганда ќе ве чини три денари дневно

Милиони луѓе во Уганда престанаа да употребуваат Интернет поради новонаметнати даноци за користење на социјалните мрежи, пренесува „Гардијан“. Дневните давачки се определени за 60 платформи...

Животот на „железната желка“ Мигинго

Импровизираните железни градби на малиот остров Мигинго во езерото Викторија, му даваат изглед на „желка со железен оклоп“.  Островот со 131 жител (според податоците од 2009...

Филмските ѕвезди на Вакаливуд

Уганда привлекува внимание во светот на кинематографијата со нискобуџетните акциски филмови исполнети со бркотници со автомобили, кунг-фу тепачки, специјални ефекти и експлозии, снимени во...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави дека сака да забрани граѓаните на таа држава да имаат орален секс, со образложение дека „устата е за...