Ознака: УВ зрачење

Времето утре сончево и многу топло со високо УВ зрачење

Времето утре ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде...

Слоновите и носорозите се чувствителни на сонце

Некои од животните бараат места за почивка на сенка, на свежи локации во најтоплите часови од денот. Некои се повлекуваат во своите живеалишта, пештери,...

Произведен бесмртен сензор кој штити од рак на кожа

Научниците создадоа мал, безжичен сензор за регистрирање соларна радијација кој работи без батерии и може да помогне на многу луѓе да се заштитат од...