Ознака: увоз

Нестабилни движења на извозот и увозот во земјоделството

Со извозот и увозот земјата пред сѐ се вклучува во меѓународната економија и поделба на трудот. Со нашето учество во глобалните трговски односи се...

МЕПСО: Недостигот од електрична енергија не се покрива од увоз

Недостигот од електрична енергија настанат поради исклучувањето на РЕК „Битола“, причинет од дефект во трафостаницата на МЕПСО, во целост се покрива од домашно производство,...

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од...

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот на соја од таа...

Бектеши: Косово ја укина забраната за увоз на компир и мед...

Министерството за трговија и индустрија на Косово денеска го извести Министерството за економија на Република Македонија дека се укинати бариерите за извоз на мед...

Кина најави нови царини за увоз од САД

Кина најави нови царини на американскиот увоз во вредност од 75 милијарди долари, возвраќајќи му на Вашингтон со иста мерка во спорот што веќе...

Извозот пораснал за 14, увозот за 11 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари - јуни 2019 година, изнесува 194.235.989 илјади денари и бележи пораст...

Увозот се доближува до опасна граница

Постои ризик увозниот пораст да се зголеми повеќе од планираното поради зголемената домашна побарувачка, додека, пак, прогнозите за инвестициите може да бидат доведени во...

Од 2021 година се ограничува увозот на стари дизел-возила

Со новите мерки на бугарската влада се предвидува забрана за увоз на половни автомобили со стандард еуро 4 Одлуката за ограничување на увозот на користени...

Грузиското вино настрада во тензиите помеѓу Москва и Тбилиси

Москва издаде забрана за увоз на најпознатите производи на Грузија, откако минатата недела избија протести во Тбилиси по обраќањето на руски пратеник на седницата...

Русија го сопре увозот на месо од четири компании од Србија

Руските власти одлучија привремено да го сопрат увозот на месо и месни производи од компаниите Матијевиќ, Биг бул фудс, Златиборац и Карнекс поради „сериозни...