21 C
Skopje
20.9.2018 - 11:12

Ознака: увоз

Анѓушев-Николовски: Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на...

Русија најави забрана на увозот на праски од Македонија од 15...

Русија најави од 15 август да воведе забрана за привремен увоз на некои коскести плодови од Србија и Македонија поради загриженоста за безбедноста, соопшти...

Увезени генетски модифициран ориз и соини шницли, но не биле во...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа, ориз и соини шницли и трошки без да...

Стапија во сила новите американски санкции против Иран

Санкциите ги опфаќаат финансиските трансакции и увозот на суровини, како и автомобилскиот сектор и комерцијалната авијација. Вашингтон најави дека од ноември повторно ќе се...

Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

Македонија и официјално, со допис до ЦЕФТА, ЕУ и Владата на Косово, побара повлекување на времената одлука за зголемување на царините за увозното овошје...

ЕУ воведува привремени рестрикции за увозот на челик на своја територија

Како резултат на американските царини врз челикот и алуминиумот, Европската комисија од утре воведува привремени рестрикции на своја територија за челикот од трети земји,...

Бектеши: Се прават анализи дали ќе има контра мерки за царините...

Воведувањето на 30-отстотна царина за увоз на земјоделски производи во Косово не значи трговска војна меѓу Македонија и Косово, оцени денеска министерот за економија...

Кинескиот увоз од Северна Кореја опаднат за 92,6 отсто во јуни

Кинескиот увоз од Северна Кореја во јуни опадна за 92,6 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Увозот се намали поради санкциите на ОН...

Ниту НАТО ниту ЕУ ќе ја подобрат економската состојба

За создавање услови за долгорочен економски пораст, Европската комисија препорачува воспоставување среднорочна буџетска рамка, фискална консолидација и целно трошење, подобрување на законодавството, намалување на...

Воведена забрана за увоз на овци, кози и нивно млеко и...

Со цел спречување на внесување, навремено забележување и пријавување на болеста „чума“ кај овци и кози која од 22 јуни годинава е потврдена и во...