Ознака: УБК

Полициските дронови чекаат прекоманда

Регионалните медиуми деновиве излегоа со информации за приземјување на полициските беспилотни летала, наведувајќи дека три дрона на МВР се приземјени со одлука на поранешниот...

Апостолски: Нема докази дека Атанасовски е вмешан во настаните од 27...

Јордан Апостолски, адвокатот на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, по одложувањето на денешното рочиште за обвинетите за организирање на упадот во Собранието изјави...

Обвинетите за спецкасата во УБК рекоа дека ќе докажат дека не...

На денешното рочиште за злоупотребите со специјалната каса во УБК воведни говори дадоа обвинетите и нивните адвокати. Рекоа дека ќе докажат во постапката дека...

Вработен во УБК призна злоупотреба на службената каса во тајната полиција

Во кривичниот суд во Скопје утрово почна судењето против четворица вработени во УБК за злоупотреби со специјалната каса. - Обвинетите ги уништиле евиденциите за потрошени...

Димков поднесе оставка од Комисијата за селекција и избор на работници...

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков поднесе оставка од местото член на Комисијата за селекција и избор на работници од Управата за безбедност и контраразузнавање...

Црвената линија што не смееше да се премине

Времето и околностите ги менуваат, ги бришат и исцртуваат нови црвени линии кога тие се врзуваат за некои конкретни ситуации и решенија, а не...

Верушевски во кривичниот суд, ќе сведочи за „Таргет-Тврдина“

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, утрово се појави во кривичниот суд во Скопје да сведочи во предметот...

Ќе обезбеди ли безбедносниот сектор политичка и економска стабилност

Според безбедносните аналитичари, реформите во безбедноста, кои ги спроведува нашата држава, можеби се едни од најкомплицираните досега, а доколку тие целосно се имплементираат, онака...

Ветингот како пинг-понг со државните службеници

Ветингот треба да се спроведува и преку таканаречени истраги, а и преку процени на компетенциите, вештините, личноста, имотот, работата, евентуалната поврзаност со криминални структури,...

Димовски: УБК заминува во историјата, денеска е првиот работен ден на...

УБК заминува во историјата, денеска е првиот работен ден на Агенцијата за национална безбедност, според современите европски модели во служба на граѓаните и интересите...