-3 C
Skopje
19.1.2019 - 8:12

Ознака: убиство

Фемицидот сѐ уште не е дефиниран како кривично дело, и покрај...

Во периодот од 2008 до 2016 година во Македонија се случиле вкупно 70 убиства на жени. Со оглед на тоа што институциите не препознаваат...

Саудиско обвинителство: Убиството на Кашоги било планирано

Убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, соопшти денеска главниот обвинител на Саудиска Арабија, шеик Сауд ал Муаџиб. – Осомничените...

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Саудискиот принц Мухамед бин Салман синоќа изјави дека случајот со убиениот новинар Џамал Кашоги е „мачен“ и оти „правдата ќе победи“. – Убиството на Кашоги...

Нови детали за убиството на Кашоги

Саудиски претставник тврди дека оригиналниот план бил да го убедат саудискиот новинар Џамал Кашоги да се врати во Саудиска Арабија. Доколку Кашоги тоа го одбише,...

Саудискиот крал и принц се сретнаа со семејството на Кашоги

Саудискиот крал Салман и неговиот син престолонаследникот Мохамед бин Салман вчера го примија семејството на убиениот новинар Џамал Кашоги, јавија саудиските државни медиуми. Саудискиот крал...

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе...

Меѓународната заедница го осуди убиството на Кашоги, се бара одговорност

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побараа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот...

Уапсени 18 Саудијци осомничени за убиството на новинарот Кашоги

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал...

Осомничениот за убиството на бугарската новинарка Маринова ја призна вината

Бугаринот кој беше осомничен за силување и убиство на телевизиска новинарка Викторија Маринова го призна делото и ќе остане во притвор, соопшти денеска судот. –...

Почина вдовицата на Улоф Палме

Лизбет Палме, вдовица на шведскиот премиер Улоф Палме, кој беше убиен во 1986 година и која официјално го препозна атентаторот на нејзиниот сопруг, почина...