16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 22:55

Ознака: убиен

Убиен новинар на Ројтерс

Новинарот на Ројтерс, Даниш Сидики е убиен денес додека известувал за конфликтите на авганистанските сили и талибанските борци недалеку од граничниот премин со Пакистан,...

Во израелски напад врз Газа убиен командантот на Исламски џихад

Хасан Абу Харбид, командант на северната дивизија на палестинското движењето Исламски џихад, е убиен во денешниот израелски воздушен напад, потврдено е од извор во...

Познат грчки новинар ликвидиран во Атина

Двајца вооружени мотоциклисти денеска го застрелаа познатиот грчки новинар Џорџ Караиваз, кој истражуваше криминал, соопшти полицијата, додавајќи дека тој бил убиен во близина на...

Албански мафијашки „кум“ баран во Белгија за трговија со луѓе убиен...

Еден од најистакнатите „кумови“ во албанското подземје, Бардок Планај, е убиен од вооружени лица кои од автоматското оружје „калашников“ испукале 120 куршуми во неговиот...

Од Вардар извлечено тело на маж, најверојатно бил убиен

Од Вардар, под мост помеѓу селата Чегране и Тумчевиште, вчера е извлечено безживотно тело на маж, а според првичните сознанија на гостиварското обвинителство, станува...

Њујорк тајмс: Убиен вториот човек на Ал Каеда

Вториот човек од Ал Каеда, обвинет за помагање во планирање бомбашки напади врз две американски амбасади во Африка во 1998 година, бил убиен од...

Авганистанските сили убија еден од лидерите на Ал Каеда

Безбедносните сили на Авганистан го убија Абу Мухсен ал-Мисри, еден од високите водачи на Ал Каеда, кој беше на списокот на ФБИ на најбарани...

Убиен тригодишен син на политичар во Киев

Тригодишен син на политичар е застрелан синоќа кога непознати напаѓачи пукале на автомобил „ренџ ровер“, на градски советник. Возилото го управувал Вјачеслав Соболев, бизнисмен...

Мајка и четири деца убиени во напад на наркокартел во Мексико

Девет члена на американско мормонско семејство, меѓу кои и најмалку четири деца, биле убиени во напад на наркокартел во Мексико. Вооружени напаѓачи го нападнале...

Лидерот на Исламската држава убиен во Сирија?

Според дел од информациите од теренот, Багдади наводно го детонирал самоубиствениот појас во текот на рацијата на американските специјалци. Се смета дека во текот...