0.3 C
Skopje
26.1.2020 - 10:57

Ознака: тутун

МЗШВ: Целокупното договорено количество на тутун од реколтата 2019 ќе биде...

Министерот за земјоделство, заедно со директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, одржаа работен состанок со претставници од Стопанската комора на Македонија, откупните претпријатија на...

Откупувачите на тутун ќе ги отворат пунктовите, ќе се откупат 10...

Ќе се откупи целиот договрен тутун и плус 10 проценти од договореното, ќе се отворат затворените пунктови и ќе има реална проценка на тутунот....

Димковски: Целокупното производство на тутун ќе биде откупено

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, на барање на тутунопроизводителите од Општина Конче, заедно со градоначалникот Благој Илиев, остварија средба на која...

Откупени 80 отсто од произведениот тутун

Откупени се околу 20 милиони килограми тутун или 80 проценти од вкупното производство на „жолтото злато“. Ова го изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство...

Започна откупот на тутунот

Во Тутунскиот комбинат Прилеп и Сокотаб Битола денеска започна откупот на тутунот од годинашната реколта. Во присуство на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Во Љуботен запленети над 12 тони тутун

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени, бидејќи истрагата не е против физички лица,...

Спроведена полициска акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде со помош на припадници на МВР се врши претрес во куќите. Акцијата почнала...

Непречено се одвива исплатата на субвенциите за тутун

До петок сите македонски тутунопроизводители ќе ги добијат субвенциите за ланската реколта тутун. Исплатата почна вчера, ден порано од лани и тутунарите ќе имаат...

Почна исплатата на субвенциите за тутунот

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска исплати над 80 отсто од вкупно планираната сума за субвенции за тутунот од реколтата...

Одбележан денот на тутунските работници во Прилеп

Со повеќе манифестации и доделување на златници и парични награди денеска во Тутунскиот комбинат Прилеп беше одбележан 4 април Денот на тутунските работници, при...